Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

Lapsehoiuteenus (puudega lapse hoidmine)

Lapsehoiuteenus (puudega lapse hoidmine)

Lapsehoiuteenuse eesmärk on toetada puudega last (erandjuhtudel vähemalt suure hooldus- ja järelevalvevajadusega last) kasvatava inimese toimetulekut ja vähendada lapse erivajadusest tulenevat hoolduskoormust.

Teenuse sihtrühmaks on suure hooldusvajadusega keskmise, raske ja sügava puudega lapsed ja täpsustamata erivajadusega lapsed vanuses 0-17 eluaastat.

Teenuse abil vähendatakse lapsevanema hoolduskoormust , et võimaldada lapse hooldamisest vaba aega tööhõives osalemiseks, vajadusel koolitustel osalemiseks, töö otsimiseks või muuks tegevuseks, mida ei ole võimalik sooritada lapse hooldamise kõrvalt.

Lapsehoiuteenuse osutaja on füüsilisest isikust ettevõtja või juriidiline isik, kellel on kehtiv tegevusluba.

Lapsehoidja on vahetult teenust osutav füüsiline isik, kes vastab sotsiaalhoolekande seaduse § 45 prim4 sätestatud nõuetele.

Teenust saab osutada lapse kodus või teenuse osutaja ruumides. Väljaspool lapse eluruumi peavad  ruumid vastama rahvatervise seaduse alusel kehtestatud lapsehoiuteenuse tervisekaitsenõuetele ning ruumid ja ruumide evakuatsiooniteed vastama ehitusseadustiku § 11 lõike 4 alusel kehtestatud nõuetele.

Lapsehoidja juhindub vanema, vajadusel lapse võrgustikuspetsialistide (näiteks ravimeeskonna) juhistest, ettepanekutest ja soovitutest.

Lapsehoidja ülesanne on tagada lapsele turvaline ja arengut soodustav kasvukeskkond ning sooritada asjakohased hooldustoiminguid, sh:

  • arvestades lapse arengupotentsiaali ja päevarutiinide kujundamise vajadust;
  • kasutades ergonoomilisi hooldusvõtteid ja abivahendeid;
  • vajadusel viia läbi õendustoiminguid, manustades vastavalt ettekirjutustele ravimeid;
  • jälgides lapse naha seisukorda ja vajadusel kasutades vastavaid hooldusvahendeid;
  • kasutades ja hooldades lapse organismi funktsioneerimist toetavaid meditsiiniabivahendeid;
  • kasutades vajadusel erinevaid alternatiivkommunikatsiooni võimalusi, vajadusel otsides sobilikke ja lapse arengut toetavaid kommunikatsioonitasandeid.