Algas juubeliaasta „Reformatsioon 500“

Reformatsioon 500 briifing
09.09.2016

"Reformatsioon 500“ juubeliaastat alustasid sissejuhatav pressikonverents ning näituse avamine Tallinna Linnavalitsuse teenindusbüroos.

Sissejuhataval pressikonverentsil andsid juubeliaasta „Reformatsioon 500” sündmustest ülevaate EELK peapiiskop Urmas Viilma, Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart ja siseministeeriumi usuasjade osakonna juhataja Ilmo Au.

Ajavahemikule 9. oktoober 2016 – 31. oktoober 2017 on planeeritud  üle kolmekümne reformatsioonist 500 aasta möödumist meenutava ja tähistava sündmuse. Ühtlasi on eesmärgiks teavitada laiemat avalikkust reformatsiooni tähtsusest ja mõjust ühiskonnale ja kultuurile nii Eestis, Euroopas kui kogu maailmas.

Tallinn ja Tartu on valitud Evangeelsete Kirikute Osaduse Euroopas (EKOE) projekti „Euroopa reformatsioonilinnad“ liikmeteks (www.reformation-cities.eu ).

Tallinna Linnavalitsuse teenindusbüroo (Vabaduse väljak 7) akendel saab tänasest näha näitust  “Reformatsioon 500”, mis tutvustab reformatsiooni tekkelugu, levikut Euroopas ja luterliku kiriku rolli meie maa kultuuri- ja haridusloos ning rahva igapäevaelus.

Näituse avasid EELK peapiiskop Urmas Viilma ja Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart. Mihhail Kõlvart ütles näituse avamisel et ühtlasi oli reformatsioonil soodus mõju hariduse võidukäigule ja kirjakeele arengule. „Reformatsioonil on meie kultuuriruumi arengus väga suur roll. Ka kirjakeel hakkas ju arenema tänu Lutheri põhimõttele, et jumalasõna peab levitama rahva keeles“, ütles Kõlvart.  

Tuleval aastal möödub 500 aastat reformatsiooni algusest. Aastal 1517 algatas munk ja teoloog Martin Luther Saksamaal, Wittenbergis, vaidluse indulgentside ehk patukustutuskirjade müümise vastu. Diskussiooni tulemusena tekkinud reformiliikumise eesmärgiks oli puhastada kirik kõigest, mis varjutab ja moonutab evangeeliumi. Reformatsiooniga sooviti tagasi pöörduda kristluse lätete juurde, rõhutati inimese isiklikku suhet Jumalaga. Reformatsiooniliikumise tulemusena sündis ka luterlik kirik.

Näitus jääb Tallinna Linnavalitsuse teenindusbüroo akendel avatuks kuni 7. oktoobrini. Seejärel läheb väljapanek üle Eesti rändama. Järgmine peatuspunkt on 9. oktoobril Oleviste kirikus, kus toimub reformatsiooni juubeliaasta avajumalateenistus.

 

Näituse koostasid mag Sigrid Põld ja EELK arhivaar Janis Tobreluts, konsultantideks dr Thomas-Andreas Põder ja dr Priit Rohtmets ning kujundaja Riina Sildvee.

 
Uudise rubriigid: Kultuur, Raepress