Hopneri majas avati Niemeyeri näitus

Niemeyer
05.09.2016

Alates 7. septembrist saab Tallinnas Hopneri majas vaadata kunstnik Johannes Niemeyeri Baltimaades maalitud pilte.

Saksa maalikunstnik, arhitekt ja ruumikujundaja Johannes Niemeyer (1889–1980) oli 1943. aasta suvel Saksa võimude lähetusega neli kuud maalimisreisil Baltimaades. Saaremaal ja Ruhnus jäädvustas ta põhiliselt ranna- ja külavaateid ning kalurite elu. Septembris 1943 korraldas Niemeyer tolleaegses Kuressaare linna algkooli hoones oma loomingu näituse; suurem isikunäitus toimus ka Riias.

Kuressaare (tollal Kingissepa) linna täitevkomitee esimehe kabinetis rippus aastakümneid ilus pastellmaal Lossi tänava vaatega, mille kohta levis kuuldus, et selle kinkinud sõja ajal üks Saksa ohvitser. Alles 2013. aastal, kui tähistati Kuressaare linna 450. aastapäeva, tegi Saaremaa Muuseumi osakonnajuhataja Raul Salumäe (1960–2015) kindlaks, et maali autor on saksa kunstnik Johannes Niemeyer. Salumäe jõudis otsingutega kunstniku pärandi hoidjateni Saksamaal, kellega koostöös jõuavad nüüd pärast 73aastast vaheaega taas Eesti kunstipubliku ette kunagi Saaremaal töötanud kunstniku teosed.

Hopneri majas avatava Niemeyeri näituse „Rannad ja linnad – Baltimaades maalitud pildid“ peakorraldajad on Berliinis elav kunstikoguja ja -metseen, õigusteaduse doktor prof Herwig Roggemann ning tema Riias sündinud vene-leedu päritolu abikaasa Marina Schnurre, kes ka ise on maalikunstnik.

Näitus Hopneri maja teatri- ja kontserdisaalis jääb vaadata 11. novembrini.

 

Pildil: Johannes Niemeyer. Autoportree punase salliga. Pastell, 1949.

 
Uudise rubriigid: Kesklinn, Kultuur