Raidkivimuuseum kutsub ekskursioonile

raidkivimuuseum
13.09.2016

15. ja 16. septembril kell 17.30 toimuvad Raidkivimuuseumis kuraatoriekskursioonid kunstiteadlase Risto Pajuga, kes tutvustab Tallinna Linnamuuseumi uut haru ja sellega seotud lugusid, mida giidid veel ei tea.

Kuraatoriekskursioonil kuuleb ekspositsiooni loonud Risto Paju käest muuseumi rajamise ja ekspositsiooniidee kujunemise lugu. Hea ülevaate saab paekivist kui siinsest eripärasest materjalist ja sellest, millist rolli raidkivid üldse on Eesti elus mänginud. Paljud eksponeeritud kividest on pärit omaaegsetest linnakodanike kodudest ja olid osaks nende moodsast sisekujundusest.

Lisaks raidkivihuvilistele on ekskursioonidele oodatud ka kõik need, kes soovivad näha praeguseks avatud ajalooliste bastionikäikude segamatult vananenud osa, mida on aja jooksul kõige vähem ümber kujundatud.

Maa-alust Tallinna ja meie raidkivipärandit ühendav muuseum on kujundatud 17. sajandi lõpust pärit Ingeri bastioni kasemattide seni suletud osas, mis oli üle sajandi suletud ja veega täidetud. Nüüd on siin eksponeeritud seni hoidlates varjus olnud põnevad raidkivifragmendid, Tallinna kiviraidurite meistriteosed 15. kuni 19. sajandini: portaalid, dekoratiivsed sambad, peremärkide ja sümbolitega etikukivid, reljeefidega aknapaled. Raidkivid olid hiliskeskaja ning varauusaja jooksul üheks Tallinna olulisemaks väljaveoartikliks, mida viidi nii Rootsi, Taani, Hollandisse kui Põhja-Saksamaale. Tallinna Oleviste gildi kuulunud kiviraidurid olid suures osas eestlased.

Tallinna Linnamuuseumile kuulub Eesti suurim raidkivikogu - kokku üle 600 detaili, mis on kunagi paiknenud mõne vanalinna hoone küljes. Enamikul neist on dekoratiivne kujundus ja oma lood jutustada. Üle kahesaja raidkivi koondav väljapanek kannab nime "Varemete linn". Muuseumi kuraatori Risto Paju ning kujundaja Jaagup Roometi koostöös kujundatud käigus saab jalutada läbi raidkivide galerii "Paradiisiaia", „Sammaste-“, „Surma-“ ja „Päikesesaali“.

Ekskursioonid 15. ja 16. septembril algavad kell 17.30 Kiek in de Kökist (Komandandi tee 2).

Registreerimine 10.30–17.30 telefonil 644 66 86 või e-kirjaga kok@linnamuuseum.ee, sissepääs muuseumipiletiga, täispilet 6€, sooduspilet 4€.

Sügishooajast pääseb Raidkivimuuseumisse Kiek in de Köki suurtükitorni kaudu.

Info telefonil 644 66 86, www.linnamuuseum.ee/kok/raidkivimuuseum/

 
Uudise rubriigid: Kultuur, Raepress