Kaasani kirikust ja selle restaureerimisest
Tallinna Kaasani Jumalaema Sünni kirik on püstitatud 1721.a, mil Põhjasõda Uusikaupunki rahulepinguga lõppes. Pärimuse järgi pühitseti kirik 21. septembril, Jumalaema Sündimise Pühal, mille järgi sai pühakoda ka nime. Pärast Peterburist saadud Kaasani Jumalaema ikooni koopia toomist kirikusse lisandus teine nimi — Kaasani. Rajamise järel kasutasid kirikut vene sõjaväelased kuni Esimese maailmasõjani. Pärast sõjaväelaste lahkumist linnast ja Eesti iseseisvumist muutus Kaasani kirik 1919.a lihtrahva kogudusekirikuks.
Kirik pole säilinud algsel kujul. Kõige varasemad kirjalikud allikad remontide ja ümberehituste kohta pärinevad 1835.a. 1859.a toimunud kiriku tehnilise seisundi hindamisel kaaluti koguni selle lammutamist ja asendamist kivikirikuga. 1866.a piirduti siiski ulatuslikuma remondiga, mis lihtsustas kiriku senist väljanägemist – kellatorn ja selle kiiver ehitati ümber ning pikihoone kaheksatahulise harjatorni bütsantsipärane kuppel redutseeriti matsakamaks sibulkupliks (teistel andmetel ehitati harjatorn ümber alles 1891.a). Kapitaalsete konstruktiivsete muudatustega kaasnes interjööride ümberkujundamine. Kuna kupli konstruktsioon ehitati uus, on tõenäoline, et sellest ajast pärinevad ka rikkalikud lae- ja seinamaalingud. 1866.a telliti kirikule ka uus ikonostaas. Kirikut remonditi veel 1892-1893.a ning on arvatud, et seina- ja laemaalingud võivad pärineda ka sellest ajast. Hilisemal ajal on kirikut vähemal määral ümber ehitatud ja remonditud.
1944. a. märtsipommitamises hävis suur osa Sibulaküla ja Keldrimäe hoonestusest, mille järel koostatud üldplaneering nägi ette piirkonna ulatusliku ümberkujundamise. Vanalinnast lähtuvaid radiaalseid tänavaid tuli täiendada ringteedega (esimene ring vanalinna endise muldkindlustusvööndi välispiiril kulgevatel puiesteedel ning poolringtänav, mis loodi olemasolevate Liivalaia, Kaasani, Paberi, Aspe, Pronksi ning Jõe tänavasihtide maksimaalse ärakasutamisega). Ringtänav ehitati välja alles 1970. aastate keskel seoses XXII olümpiamängude purjeregati toimumisega Tallinnas 1980.a. Selleks lammutati Liivalaia, Kaasani jt tänavate ääres 1974.a kümneid puitmaju ning Kaasani kiriku piirdeaed. Linnapildist kadus Kaasani tänav.
Seoses 2021.a saabuva Kaasani kiriku 300. juubeliga alustas Tallinna Jumalaema Sündimise Kogudus 2016. aastal põhjalikku restaureerimist koos Tallinna linna toetusega.
Foto: Kaasani kirik 2006.a enne restaureerimist
2016.—2017.a Kaasani kiriku katuse tornikiivri restaureerimine:
2017.—2018.a Kaasani kiriku fassaadide restaureerimine
Fassaadid pärast restaureerimist
2018.a alustati interjööride restaureerimist
Kaasani kiriku kuppel enne restaureerimist 2016.aastal
Kaasani kiriku kupli restaureerimine
Restaureeritav kupli maaling
Kuppel pärast restaureerimist
2020.a toetati hooviala korrastamist ja ikooni konserveerimist.