Rohelise kooli tutvustus
4. juunil 2025 tunnustati Eesti tublisid keskkonnahoidlikke koole ja lasteaedu Rohelise kooli aastakonverentsil üleilmselt tuntud keskkonnamärgisega "Roheline lipp" järjepideva ja süsteemse keskkonnaharidusliku töö eest. Rohelise lipu on 2025. aasta seisuga pälvinud kokku 63 pealinna haridusasutust, neist paljud on uuendanud märgist mitmendat korda. Rohelise lipu keskkonnamärgist tuleb uuendada iga kahe aasta järel.
Esimese lipu said 2025. aastal järgmised Tallinna haridusasutused: Montessori kool, Tallinna Allika lasteaed, Tallinna Kristiine Gümnaasium, Tallinna Lilleküla Gümnaasium, Tallinna Kunstigümnaasium, Tallinna Kullatera Lasteaed, Tallinna Mustjõe Gümnaasium, Tallinna Rakenduslik Kolledž ja Rõõmutarekese lasteaed.
Teise lipu saajad: Sakala Eragümnaasium, Tallinna Endla Lasteaed, Tallinna Mardi Lasteaed, Tallinna Pääsküla Kool.
Kolmanda lipu saajad: Tallinna Lasteaed Pääsusilm, Tallinna Liivamäe Lasteaed, Tallinna Padriku Lasteaed, Tallinna Taime Lasteaed, Tallinna Vormsi Lasteaed.
Neljanda lipu saajad: Talinna Kullerkupu Lasteaed, Tallinna Lasteaed Kikas, Tallinna Lasteaed Vikerkaar, Tallinna Lehola Lasteaed, Tallinna Õismäe Vene Lütseum, Tallinna Sõbrakese Lasteaed.
Viienda lipu saajad: Kadrioru Saksa Gümnaasium, Tallinna Arbu Lasteaed, Tallinna Kristiine Lasteaed, Tallinna Lasteaed Maasikas, Tallinna Lasteaed Sinilind, Tallinna Lepatriinu Lasteaed, Tallinna Linnupesa Lasteaed, Tallinna Mahtra Põhikool, Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium, Tallinna Ühisgümnaasium, Tallinna Ümera Lasteaed.
Rohelise kooli programm on tuntuim ülemaailmne keskkonnaharidusprogramm õppeasutustele, mille eesmärgiks on süsteemselt ja jätkusuutlikult integreerida keskkonnasäästlikku mõtteviisi ja käitumist kooli või lasteaia tegevustesse. Eesti liitus rahvusvahelise "Roheline kool" programmiga 2016. aastal. Tänaseks on sellega liitunud 239 haridusasutust üle Eesti ning neist keskkonnamärgise "Roheline lipp" pälvinud 125. Eestis koordineerib programmi Tartu loodusmaja.
Rahvusvaheliselt on programmi nimeks Eco-schools global. Üle maailma on võrgustikus 79 riiki ja üle 59 000 õppeasutuse. Ülemaailmselt juhib programmi Taanis asuv Foundation for Environmental Education (FEE). FEE on valitsusväline heategevusele orienteeritud mittetulundusühing, mille eesmärgiks on keskkonnahariduse abil edendada jätkusuutlikku arengut. FEE erinevate programmidega, sh Sinilipp ja Roheline võti, töötab organisatsioone rohkem kui 80 maalt. UNESCO tunnustab FEEd kui maailmas juhtivat organisatsiooni keskkonnahariduses ja jätkusuutlikku arengut toetava hariduse propageerijana.
"Rohelise kooli" programmi koduleht www.tartuloodusmaja.ee/roheline-kool/
Tallinna munitsipaalõppeasutuste osalemist programmis toetab Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet.
Rohelise kooli programmiga liitumiseks tuleb täita sooviavaldus, allkirjastada see digitaalselt ning saata programmi koordinaatorile.
Mida programmis osalejad teevad?
Rohelise kooli programmil on kolm struktuurset elementi:
1. Seitsmest sammust koosnev strateegia
2. Käsitletavad teemad
3. Rohelise lipu taotlemine kui selle kriteeriumid on täidetud.
Osa kriteeriume on FEE poolt, osa töötab iga maa ise välja.
Edukaks tegevuseks on vajalik haridusasutuse juhtkonna ja hoolekogu toetus. Võtmeküsimuseks on töötajate aktiivne kaasamine, pikaajaline pühendumine ja valmidus kaasata õpilasi otsustusprotsessidesse.
Strateegia 7 sammu:
- Keskkonnatöörühma moodustamine
- Keskkonnaülevaatuse tegemine
- Tegevuskava koostamine
- Monitooring ja hindamine
- Tegevuste sidumine õppekavaga
- Teavitamine ja kaasamine
- Keskkonnapõhimõtete väljatöötamine ja järgimine.
Aastas tegeldakse vähemalt kolme teemaga. Teemad võib vabalt valida, kuid soovitame, et valikus oleks vähemalt üks järgmistest: elurikkus, kliimamuutused, globaalne kodakondsus. Teemade valik, millele klikkides avanevad piktogrammid:
- Elurikkus ja loodus
- Kliimamuutused
- Energia
- Toit
- Globaalne kodakondsus
- Tervis ja heaolu
- Meri ja rannik
- Prügi
- Õueala
- Transport
- Jäätmed
- Vesi