05.07.2013

Baltica peab Tallinnas pidu

Sel nädalavahetusel, 6. ja 7. juulil kolib Rahvusvaheline Folkloorifestival Baltica Tallinna – üritused toimuvad Kalamajas ja Eesti Vabaõhumuuseumis.

Kalamaja Baltica projektijuhi Sandra Suurkase sõnul on Kalamaja valitud ürituskohaks esmakordselt ja selleks on oma mõjuv põhjus. „Seal on pealinnale üsna tavatult tekkinud inimeste kogukonna tunnetus ning on hakanud tekkima "meiekandi" tunne, mis muidu on pigem omane maapiirkondade väikestele asumitele. Folkloori jaoks on see aga just loomulik ja harjumuspärane keskkond,“ märgib Suurkask. „Nii otsustasimegi seekord tuua folkloorsed tegevused loomulikumasse keskkonda ja ühtlasi linnarahvale lähemale, et igal huvilisel oleks mugav neist osa saada.“

Kalamaja Baltica toimub 6. juulil ja saab avapaugu kell 11. 00 algava Mõtteõuega (Kultuurikatla Aia kohvik), kus Ando Kivibergi juhtimisel arutletakse, kuidas valdkonnas tegutsevad organisatsioonid ja inimesed lähtuvad pärimuskultuurist
Kell 12.00 leiab Kultuurikatla Aias aset Naabrite õu. Folklooriansamblid Kullero ja Mummot Pärnust tutvustavad ingerisoome, folklooriansambel Bõliina Haapsaluste vene ja folkloorirühm Reevel Tallinnast lätlaste ning folklooriansambel Žurba ukrainlaste laule, tantse ja käsitööd.
Edasi järgneb Klaus kohvikus üritus nimega „Mees ja tema kannel“, kus kokkusaavad kolm tuntud kandlemeest. Veel toimuvad trummimängu õpituba Kultuurikatla Aias ja koos Mart Virkusega pärandiretk Kalamaja ajaloolistel radadel.
MTÜ Sabatants korraldab Kultuurikatla Aias külapeo laulumängud, kus mängitaksenii vanemaid mänge vooris, kui ka uuemaid ringmänge, tantsimisega ja rollimängimistega.
Kell 19.00 algab aga Salme Kultuurikeskuses Tallinna pidu, kus osalevad väliskülalised ja eesti rühmad ning pillimehed.
Kalamaja päev lõpeb festivaliklubi ja filminurgaga Kultuurikatla Aias, samas on avatud ka Ašot Jegikjani näitus eesti pärimuskultuurist.

7. juulil leiab Vabaõhumuuseumis aset Eesti päev, mis algab kell 12.00 linnulaulu õpitoaga, juhendab regilauluansambel Tink-Tingadi. Päeva jooksul saavad huvilised osa Lääne-Eesti saarte vaimulikest lauludest, mere- ja metsalauludest, paikkondlikust pärimusest ning Kuie koolimajas tutvustatakse 2013. aastal ilmunud pärimuskultuuri alaseid teoseid.

Päeva jooksul on võimalik kuulda kiigeplatsil kiigelaule ning pillimehi poe ja kõrtsi ees. Avatud on mitmed põnevad näitused.
Kell 18.30 algab kiigeplatsil lõpusimman. Toimub Baltica festivali lõpetamine, lauldakse ja tantsitakse Eesti ja välisrühmade eestvedamisel

Üritust toetab teiste seas ka Tallinna Kultuuriväärtuste Amet.

Vt Baltica kava http://www.folkloorinoukogu.ee/Programm_974.htm

3.-7. juulini kestev Rahvusvaheline Festival Baltica meelitab Eestisse üle 2000 folkloorihuvilise, üritused toimuvad Tartus, Iisakus, Sangastes ja Tallinnas.