Parkide päev

jaapani_aed_011.jpg

24. mail 2018 tähistatakse üle-euroopalist kaitsealade päeva, mis sellel aastal kutsub tähelepanu pöörama kultuuripärandile. Tallinna mitmekesisest loodusest ja parkide rohkusest ajendatuna kutsume aga kõiki tallinlasi kodulähedastele rohealadele, et tähistada üheskoos Parkide päeva. Möödunud aastal alguse saanud päeva keskne idee on tutvustada erinevate matkadega linnalooduse väärtusi kui kutsuda inimesi iseseisvalt oma kodusümbruse loodusega tutvust tegema. Lisaks saadavale positiivsele enesetundele, rõõmule liikumisest, võib looduses liikumise ühendada ka õpetliku aspektiga. Võimalusi selleks on väga mitmeid, alustades erinevatest määrajatest kuni nutirakendusteni välja.

Tasuta juhendajaga matkad ootavad huvilisi 24. mail Merimetsa kaitsealal ja Tallinna Botaanikaaias, erialaspetsialistid on oodatud Tallinna Botaanikaaias toimuvale seminarile „Looduspärand kultuuripärandis“. Seminari kava ja registreerimisvormi leiate SIIT. Osalemiseks saab registreerida (kuni kohti jätkub) 22. maini 2018. Seminari osavõtutasu on  EMALi liikmetele/ üliõpilastele ja Tallinna LV liikmetele  20€, kõigile teistele 25€. Kohvipaus ja lõunapaus hinna sees. Seminari eesmärgiks on avardada osalejate vaatenurka mõistmaks looduspärandi tähtsust meie kultuuripärandi kõrval. Osalejad saavad teadmisi märkamaks meid ümbritsevas keskkonnas nii loodus- kui kultuuripärandit ning kuidas erinevaid väärtusi säilitada ja neid esile tuua.

Merimetsa kaitseala matka juhendab Timo Kark, kes annab ülevaate kaitseala loomisest, seal leiduvatest väärtustest, probleemidest kui igaühe õigusest. Toimuvad õpetlikud ja aktiivsed tegevused lastele.

Selga ja jalga palume panna maastikul liikumiseks sobivad riided ja jalanõud. Kogunemine Kolde pst. ja Pelguranna tn ristumiskoha nurgal, terviseradade kaardi ees. Kaitseala läheduses peatub linnaliini buss nr. 40 (väljub Viru keskuse terminalist). Sõit kestab 25 minutit, bussist tuleb väljuda Supelranna peatuses ning liikuda Pelguranna tänavalt Kolde pst suunas.

Matka algab kell 18:00, kestab kuni 2 tundi. Matk toimub eesti keeles. Tasuta.

Matkale palume registreerida alates 15. maist veebilehe kaudu.

Tallinna Botaanikaaia matka juhendab dendroloog Olev Abner. Botaanikaaia keskne ekspositsioon on dendraarium – puittaimede ekspositsioon. Matka käigus tutvutakse dendropargi kui pargi alamliigiga, tutvutakse taimesüstemaatika, dendropargi loomise põhimõtetega ning sellega, kuidas erinevad rühmad dendropargis paiknevad

Selga ja jalga palume panna maastikul liikumiseks sobivad riided ja jalanõud. NB! Muru võib olla märg ja määrida jalanõusid. Botaanikaaeda sõidavad linnaliini bussid nr. 34A ja 38 (väljuvad Viru keskuse terminalist). Sõit kestab 20-25 minutit ja bussist tuleb väljuda Kloostrimetsa peatuses. Kogunemine parkla kassa juures.

Matk algab kell 18:00, kestab kuni 2 tundi. Matk toimub eesti keeles. Tasuta.

Matkale palume registreerida alates 15. maist veebilehe kaudu.

Kellel aga soov rohealadega iseseisvalt tutvust teha, siis tasub tutvuda Tallinna Keskkonnaameti juhitud projekti NATTOURS raames valminud veebiportaaliga https://citynature.eu/et/. Portaal sisaldab infot Tallinna kümne liigirikkama ja põnevama roheala kohta, samuti fakte alade elurikkuse ja ajaloo osas. Veebilehe sisu on eesti-, inglise-, vene- ja soomekeelne.

Teine põnev rakendus, mida looduses mugav kasutada, on Tallinna Ülikooli ja Keskkonnaameti koostöös valminud digitaalne rakendus Avastusrada (www.avastusrada.ee). Nutiseadme veebilehitsejas töötav rakendusega saavad osalejad küsimustele vastates oma teadmisi testida ja koguda uut infot piirkonna loodus- ja kultuuriobjektide kohta. Virtuaalseid radu leiab peaaegu igast Tallinna linnajaost. Nutikust saab proovile panna näiteks Tallinna Botaanikaaias, Tallinna Loomaaias, Kadrioru pargis, Pikakari rannarajal või hiljuti valminud kesklinna piirkonna parkides kulgeval rajal.

Kindlasti tasub oma tähelepanekud Tallinna elurikkuse kohta edastada Tallinna elurikkuse andmebaasi https://elurikkus.tallinn.ee/kaart. Nii aitab kogutud teave spetsialistidel igapäevatöös kvaliteetsemaid otsuseid teha, mis aga veelgi olulisem, elurikkuse märkamine edendab rahvateadust.

Kutsume rõõmu liikumisest jagama pildi või videona Tallinna Keskkonnaameti FB lehel www.facebook.com/TallinnaKeskkonnaamet/, teemaviitega #ParkidePäev #EDoP2018 #looduskaitsekuu #linnaloodus #nattours #mineõue  #avastusrajad

Lisainfo: tel. 640 4765 või 640 4400

Parkide päev 2017

Viimati muudetud: 15.05.2018