03.07.2013

Tallinna Raekoda eksponeerib põnevaid pööninguleide

Tänavu möödub kümme aastat Tallinna Raekoja pööningu väljapuhastamisest aastatel 2002-2003 – nüüd on kaevetööde käigus leitud põnevad ja haruldased leiud raekoja pööningul uudistamiseks väljas.

Raekoja võlvidepealselt veeti toona välja ligi 300 tonni e. u 70 veoautokoormat  prahti. Sellest enamuse moodustas võlvikuplite vahesid täitnud pinnas, mis ajalooliselt oli täitnud soojustuse funktsiooni.  Arheoloogiliste kaevetööde käigus tuli aga prahi seest välja üle 300 leiu, nende hulgas haruldasi dokumente ja esemeid. Möödunud kümne aasta jooksul on neid pööninguleide uuritud, puhastatud ja konserveeritud ning väike, kuid põnevam ja haruldasem osa neist on raekoja pööningul taas uudistamiseks väljas. Näha saab pööningult leitud kirju raele ja raehärradele 14.-16.sajandist, keskaegseid tuletõrjevahendeid, tööriistu jms kuni 1905.aasta revolutsiooniliste lendlehtedeni välja. 

Tallinna Linnaarhiivis ja Linnamuuseumis säilitatud leidudest koostas näituse Tallinna Raekoda.  

Lisaks saab pööningul imetleda võimsaid ruumikonstruktsioone ning tutvuda kogu raekoja restaureerimise käiguga, mida ligi 50 aastat juhtis raekoja restaureerimisarhitekt Teddy Böckler  (1930-2005). Samuti avaneb pööningult ainulaadne vaade Toompeale. Enne pööningule jõudmist väärivad uudistamist raekoja alumised korrused ja peakorrus. Keskaegsed pingid, seinamaalingud, baroksed maalid ning puunikerdused annavad tunnistust  jõuka hansalinna rae ideaalidest ja ambitsioonidest. Raehärrade pingid, mis kujutavad populaarseid motiive keskaegses Euroopas,  on tänaseks haruldased mitte ainult Eesti, vaid kogu Euroopas.

Esimesel korrusel saab raekoja külalisteraamatute abil ülevaate kuulsatest külalistest, kes raekojas aegade jooksul on käinud. Nende hulgas, kelle autogramme näha saab, on Venemaa viimane keiser Nikolai II, Suurbritannia kuninganna Elisabeth II  jpt.

Keldris ootab külastajaid Vana Toomas aastast 1530 ning ajaloolised maketid linnamüürist, -väravatest ning muudest keskaegsetest hoonetest.

Tallinna Raekoda on avatud kuni  31.augustini esmaspäevast laupäevani kella 10-16. Pilet 4 €, perepilet 8 €, üliõpilased ja õpilased 2 €. Raekoja torn on avatud kuni 15.septembrini iga päev kell 11-18. Pilet 3 €, alla 16-aastastele lastele 1 €.

Rohkem infot leiab www.tallinn.ee/raekoda

Vaata ka raekoja kontserdikava.

Uudise rubriigid: