22.12.2017

„100 Vana-aja mänguasjade” näitus (Eesti Vabariigi 100 aastapäeva puhul)

EV 100. Alusharidus 100 – ülelinnaline lasteaedade näitus 2018 raames Tallinna Mustakivi Lasteaias toimus „100 Vana-aja mänguasjade” näitus.

Oleks ju huvitav teada saada, missugused olid mänguasjad meie vanavanamate ajal, kuidas nad välja nägid, millest olid tehtud? Ja ometi missuguseid mänguasju kingiti lastele jõuludeks ja näärideks 30 või 50 aastat tagasi? Vastuseid nende küsimustele võis leida Mustakivi lasteaia fuajesse loodud „100 lapsepõlve mänguasja” näituselt, mis toimus 11-18.detsembril.

Väljapanekule olid kokku kogutud lasteaia perede ja töötajate esemed, mis olid tõstetud keldrist, kummutist, pööningult. Niipalju vanu aegu näinud asju, et raske seda endale ette kujutada. Vanim näitusele sattunud mänguasjadest oli  mehhaaniline  „Karu viiuliga”, mis on, tema perenaise sõnul,  liigikaudu 100 aastat vana. Umbes sama vana oli ka „Kirjurähn oksal”, valmistatud „Daile” kombinaadis  Kaunases.

Erilist tähelepanu on pälvinud täis õppematerjale, raamatuid ja noodilehte raamatukogu. Huvi pakkusid ka rahvariides nukk ja kulunud kohver, milles hoiti mänguasju. Samuti näitusel võis näha sadakond nuku, autot, loomakest pluššist, plastmassist, kaltsudest, puust, metallist, kummist. Jõulumeeleolu tõid  jõuluteemalised mänguasjad, kuuseehted ja Jõuluvana kuju. Igaüks sai võimaluse tunda eelmise sajandi hõngu ja imetleda vanu mänguasju.