30.10.2017

„100 meisterdist kartulist” Kartulinädala raames (Eesti Vabariigi 100 aastapäeva puhul)

16. - 20. oktoober 2017 toimus meie lasteaias esimest korda kartulinädal, mida ajaldati Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale.

Lapsed said teada fakte  armastatud köögivilja ajaloost ja pärioluolust – Euroopa meresõitjad tõid selle Lõuna - Ameerikast, kus seda nimetati papaks ning kummardati kui elusolendit. Euroopas see võeti vastu umbusuga, sest arvati see olevat kuradi vili. Kuid see ei peatunud selle levikut uuel mandril ning kartulist, mis esialgu kasvatati dekoratiiv- ja ravimtaimeks (ballidel kanti kartuliõisi juustes, ehiti  kleite ning raviti reumat ja peavalu) sai populaarne ning  asendamatu toiduaine inimeste toidulaual. Eestimaale jõudis kartul 18. sajandi keskpaiku, ning sellest on kiiresti saanud eestlaste teine leib. Lemmikköögivili võlub oma mitmekesisusega -nii palju kasutusvõimalusi! Seda näitaski kartulinädala raames toimunud näitus „100 meisterdist kartulist”.

Lapsed, lastevanemad, õpetajad on näidanud oma oskusi ja vilumust. Üle 100 eri eksponaate on esitatud meie ebatavalisel näitusel: Potsataja ja Pähklipureja, tähestik, vedur, lennuk, linnud, siilid, hobud, lepatriinud, põrsad – ja see  pole veel kaugeltki kõik, mida võis näha. Mõned rühmad pakkusid oma kartuliroogade retsepte. Terve nädala jooksul rühmades võis degusteerida kartulipüree, kartulipannkooke, kartulisalateid ja kartulipirukaid.

Kartulinädal oli täis elamusi, rõõmu ja  naeratusi ning õnnestus täiega!