04.06.2020

4. juuni on Eesti lipu päev

Kas pole see mitte väikest viisi kurioosum, et Eesti lipp, üks riigi peamisi sümboleid, on tükk maad vanem kui meie riik ise?

Kas nood Eesti Üliõpilaste Seltsi eesti soost üliõpilased, kes enda tunnusvärvideks sinise, musta ja valge valisid, lipu valmis tegid ja selle 4. juunil 1884 Otepää kirikus pühitseda lasid, oskasid tõesti tulevikku vaadata?
Selles ei ole täna küll põhjust kahelda, et nad suurelt unistada oskasid. Meil on esivanemad, kelle jälgedes on au käia.
Väärikat Eesti lipu 136. sünnipäeva, head mustamäelased!

Lauri Laats
Linnaosa vanem

Tasub teada
· Eesti lipp on eestluse kandja. Lipu heiskamine tähistab ühiste aadete ja väärtuste elujõudu ning väljendab ühtekuuluvustunnet.
· Eesti lipu päeva tähistatakse Eesti Üliõpilaste Seltsi sinimustvalge lipu õnnistamise aastapäeval. Nimelt valisid ärkamisajal eesti soost üliõpilased enda tunnusvärvideks sinise, musta ja valge.
· Esimene sinimustvalge lipp valmis 1884. aasta kevadel ning 4. juunil see Otepää kiriklas õnnistati ja pühitseti.
· Esimest korda tähistati suurejooneliselt Eesti lipu 50. sünnipäeva 1934. aastal. Järgmine võimalus Eesti lipu ümmargusemat sünnipäeva üle-eestiliselt pidada avanes alles 2004. aastal, mil Eesti lipu 120. sünniaasta kuulutati Eesti lipu aastaks ning mälestusväärne piduüritus leidis aset Otepääl. Viimati tähistati suurejooneliselt Eesti lipu 125. sünnipäeva.
https://www.riigikantselei.ee/et/eestilipp
https://www.riigikantselei.ee/et/nutikas-lipuaabits (mobiilirakendus tutvustab Eesti lipu kasutamise korda, loetleb üldised lipupäevad, selgitab nende sisu, õpetab lipu eest hoolitsemist ja nõustab ka lippude korrektset paigutamist lipurivisse.)

Uudise rubriigid: