01.11.2012

4. klass kohtus Kalamaja raamatukogus Poola Suursaatkonna kultuurikorralduse spetsialistiga

4. klass käis 31. oktoobril Kalamaja raamatukogus, kus kohtusime Poola Suursaatkonna kultuurikorralduse spetsialisti Slawomira Borowska-Petersoniga ning rääkisime raamatust "Kuningas Macius Esimene".

Nimelt on Poola Vabariigi Suursaatkond kuulutatud 2012. aasta Janusz Korczaki (1879-1942) aastaks, kes selle raamatu 1922. aastal kirjutas. Janusz Korczak oli arst, pedagoog ja kirjanik. Kuna ta oli juudi päritolu poolakas, siis kujunesid tema elu lõpuaastad ajaloosündmuste tõttu katsumusterikkaiks ning ta suri koos 200 lastekodulapsega hävituslaagris. 2012. aastal möödub 100 aastat tema esimese lastekodu rajamisest Varssavis ning 70 aastat tema surmast.

Korczak töötas rindearstina Vene-Jaapani sõjas ja I Maailmasõjas. Ta nägi sõdades palju surma, viletsust ning orvuks jäänud lapsi, kes kannatasid igal moel sõjakoleduste pärast. Seetõttu pühenduski Korczak laste kasvatamisele ning laste õiguste eest seismisele. Korczak on kirjutanud palju artikleid, teadustekste ja lasteraamatuid, teda on nimetatud "maailma reformijaks" ja "lastekuningaks", teda peeti autoriteediks nii arstiteaduse - mida ta õppinud oli - kui ka psühholoogia vallas.

 Korczaki rajatud vaeslastekodud olid omas ajas väga modernsed: ta andis lastele võimaluse kaasa rääkida lastekodu korralduslikes küsimustes. Samuti aitas ta luua lastele mõeldud ajalehe ja raadiosaateid, ta algatas lasteparlamendi idee, aitas välja töötada laste õiguste deklaratsiooni ning laste õiguste ombudsmani institutsiooni. Korczak on öelnud tähendusrikkad sõnad: pole lapsi - on inimesed.

Meie vestlesime Slawomira Borowska-Petersoni ja raamatukoguhoidja Kaja Palmistega laste õigustest, kohustustest ning üldse laste elust. Raamatukoguhoidja Kaja luges meile ette katkendeid raamatust "Kuningas Macius Esimene", mängisime lasteparlamenti, igaüks sai joonistada vapi riigile, kus valitsevad lapsed ning tutvusime ka Kalamaja raamatukoguga. Oli tõeliselt huvitav, silmaringi avardav ja tore kohtumine!

Klassijuhataja Triin Heinsalu

 

Vaata pilte siit.