06.12.2012

6. klassid käisid õppekäigul Teatri- ja Muusikamuuseumis

5. detsembril  külastasid  6. klassid väga põnevat väljapanekut “Mehhaanilised muusikainstrumendid”. Saime teada, et mänguautomaate valmistati juba 1. sajandil. Vaatemänguliste muusikariistade võidukäik algas aga 19. sajandil, mil  igas korralikus trahteris oli olemas  mängukapp, kust sai tellida  kuulamiseks  populaarseid muusikapalu.

Lapsed uurisid hoolega, kuidas sellised mehhanismid töötavad. Tähelepanu pälvisid 19. sajandist pärinev kellamehhanismi abil töötav „Poiss põrsaga“, vahetatavate metallist plaatidega mänguautomaadid, Ungarist pärit mängutoos-ehtekarp ning väike mänguteater „Illusions Automat“ kahe tantsiva nukuga. Väga vahva oli 19. sajandil Šveitsis valmistatud mänguautomaat „Guitare“. Ahvi kujuline pill oli kasutusel Vene keisrikojas ja kingiti 1861. aastal Pihkva kuberneri tütrele. Mängimise ajal liigutas ahv enda pead ja kitarr tegi samuti mõne jõnksu.

Igavesti tore oli tutvuda väntoreliga. Neid  valmistati mitmetes maades – Saksamaal, Prantsusmaa, Šveitsis. Pikka aega oli väntorel raha teenimise vahendiks erusoldatitele ja kerjustele. Meie lapsed said  mitmeid instrumente ka ise vändata ja oma käega tunnetada, kui raske  on leiba teenida päev otsa  pilli mängides.

Õppekäigu lõpus oli tüdrukutel võimalik selga proovida priimaballeriin Kaie Kõrbi tantsukleite.

Tänud õppekäiku juhendanud muuseumi muusikaosakonna juhatajale Risto Lehistele huvitava teabe ja ringkäigu eest.

Klassijuhatajad
Juta Ehasalu  ja Ave Loigu

 

Vaata pilte õppekäigust siit.