22.04.2019

Algas registreerumine traditsioonilisele Tallinna päeva etteütlusele

Täna keskpäeval algas registreerumine traditsioonilisele Tallinna päeva etteütlusele, mis toimub 15. mail 2019 kell 13.00 Vabaduse väljakul.

Sel aastal toimub etteütlus Vabaduse väljakul ehk otse linna südames, samuti saab pealinn üheks päevaks uue tänava – Harju tänavast saab eesti keele tänav. Lisaks etteütlusele saavad linnaelanikud – ja miks mitte ka külalised – osaleda veel mitmetel huvitavatel üritustel: eesti keele töötubades, seminaridel jne. Enne etteütlust korraldab linn tänavu huvilistele ka eesti keele tunde.

Etteütluse teksti kannavad ette äsja järjekordse maailmameistri tiitli võitnud sportlane Kelly Sildaru ja muusik Reket. Varasematel aastatel on oma teksti dikteerinud mitmed tuntud kirjanikud, nagu Andrus Kivirähk, Jan Kaus, Ilmar Tomusk, Eduard Vilde (näitleja Peeter Kaljumäe kehastuses).

NB! Etteütlusele saab registreeruda SIIN.

Traditsioonilisele Tallinna päeva etteütlusele eelnevad sel aastal ettevalmistavad tunnid, kus kõik huvilised saavad Tallinna Ülikooli lektorite abil oma õigekirjaalaseid teadmisi värskendada.

Ettevalmistavates tundides tehakse lühikokkuvõte kolme õigekirjavaldkonna (algustäheõigekiri, kirjavahemärgistus ning numbrite ja lühendite kirjutamine) peamistest reeglitest ning probleemkohtadest. Peatutakse viimastel õigekirjareeglite muudatustel ning kinnistatakse teadmisi praktiliste harjutuste ja ülesannetega.

Tallinna päeva etteütluse ettevalmistatavad tunnid toimuvad Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kotzebue majas (Vana-Kalamaja 9) 24. aprillil, 2. ja 9. mail ning algavad kell 18.00.

Tundide teemad on järgmised:

-          24. aprill – Kas Nublu või nublu? Suurest ja väikesest algustähest

-          2. mai – Üks koma kõik! Kirjavahemärgistuse probleemkohti

-          9. mai – Kõik need konksud ja kriblakad. Numbrite ja lühendite õigekiri, ne- ja line-liiteliste sõnade kokku- ja lahkukirjutus

Tundide ettevalmistajad ja juhendajad on: Tallinna Ülikooli eesti keele professor, filosoofiadoktor eesti keele alal, Emakeele Seltsi keeletoimkonna liige Reili Argus, PhD; Tallinna Ülikooli emakeeleõpetuse ja rakenduslingvistika lektor Merilin Aruvee ja Tallinna Ülikooli lingvistika lektor Helen Hint.

NB! Ettevalmistustundides osalemiseks on vajalik registreerumine, seda saab teha SIIN.

Tallinna päeva etteütlus toimub tänavu juba seitsmendat korda, Tallinna päeva etteütluse traditsioon, kus ühiselt pannakse proovile oma kirjakeele oskus ja õpitakse alati midagi uut, sai alguse 2013. aastal. Etteütlust kirjutavad nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud, nii eesti kui ka vene keele kõnelejad.

Tallinna päeva etteütluse korraldaja on Tallinna Linnavolikogu Kantselei koostöös Tallinna Haridusameti, Eesti Keele Instituudi, Tallinna Kirjanduskeskuse, Tallinna Ülikooli ja Tallinna munitsipaalkoolide eesti keele õpetajatega.

Tallinna päeva tähistatakse 15. mail (sest just sel päeval aastal 1248 saadud Lübecki linnaõigus tähendas Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade sekka), tähtpäeva eesmärk on väärtustada linna ajalugu ja tallinlaseks olemist, tutvustada pealinna tänapäeva ja minevikku nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Rohkem teavet tänavu Tallinna päeval sündiva kohta leiab SIIT.

Uudise rubriigid: