28.04.2022

Birgitta festival loob Eesti-Soome muusikasilda

Täna tutvustasid Birgitta festivali korraldajad 6.–14. augustini toimuva festivali suursündmusi. Pirita kloostri varemetes tuuakse lavale Mozarti ooper „Don Giovanni” ja Sibeliuse muusika näidendile „Torm”, Soome produktsioonid „Must munk” ja „Uniko“ ning uudisteosena valmib Veljo Tormise alustatud ooper „Lalli“ Rasmus Puuri lõpetatud versioonis.

Rahvusvaheline Birgitta festival 2022 toimub Pirita kloostri varemetes 6.–14. augustini. Programmi leiab www.birgittafestival.ee

„Birgitta festival on viimasel kahel aastal pandeemia tõttu ära jäänud ja sellest on tekkinud muusikasõprade jaoks tuntav kultuuripaus, mida tänavu on rõõm jälle täita,“ sõnas Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Sel korral pühendub Eri Klasi algatatud Birgitta festival ajaloolistele muusikasidemetele meie põhjanaabritega, mis sobitub hästi ka Tallinn-Helsingi kaksiklinna ja Tallinna kui UNESCO muusikalinna konteksti. Tänavune festival jätkab kahtlemata juba saavutatud kõrgtaset. Birgitta festivalil saab sel aastal nautida uudisteoseid, tunnustatud suurlavastusi, ürgsel rahvamuusikal põhinevat modernistlikku heliloomingut, video-ja valgusmängu ning palju muud. Mul on hea meel, et ka Eri Klasi vaim on Birgitta festivalil endiselt esindatud, sest suurmehe kultuuripärand elab nii muusikas kui kontserdipaigas jätkuvalt edasi. Esimene Birgitta festival toimus Pirital 2005. aastal, Eri Klas oli selle kunstiline juht kuni aastani 2016. Suurmehe auks plaanib Tallinn luua Pirita kloostri lähedale Eri Klasi haljaku,“ meenutas Kõlvart. 

Tallinna Filharmoonia, Tallinna Kammerorkestri ja Birgitta festivali 2022 kunstiline juht Tõnu Kaljuste sõnul ehitab tänavune festival silla Soome ja Eesti muusikute vahele. „Tallinna Filharmoonia avab oma festivali Veljo Tormise poolelijäänud ooperi „Lalli“ Rasmus Puuri lõpetatud versiooniga. Esiettekanne on sedapuhku kui ehitis, mis kerkib poolelijäänud müüridele. Tormise kirjapandust kõlab ooperis kümme esimest minutit, edasi areneb juba sama libreto järgi Puuri fantaasia. Ürgsele muusikale toetuv kontsert ka lõpetab ehk raamib tänavust festivali. Selleks on Kimmo Pohjoneni, Juuso Hannukaineni ja Tallinna Kammerorkestri ettekandes „Uniko“. Elmo Nüganeni Vanemuises välja toodud Mozarti ooper „Don Giovanni“ on saanud palju kiidusõnu. Pirital esitatakse lavastust kahel õhtul. Soome helilooja Pehr Henrik Nordgren on modernistlik helilooja, kes kaasas oma loomingusse rahvamuusika ja nautis kunstivabadust. Birgittal esitatav kammerooper „Must munk“ kõlab maailmas alles kolmandat korda. Tšehhovi tegelaste erinev ambitsioonikus puudutab geniaalsuse ja loodusläheduse teemat. Jean Sibeliuse lavateost „Torm“ pole Eestis lavastatud ega ette kantud. Maailma draamalavadel on Shakespeare`i näidend saanud muidugi ohtralt interpretatsioone, kuid Sibeliuse muusikaga lavastatakse seda harva. Kristjan Järvi tõlgendab seda koos Läänemere sümfooniaorkestri ning video- ja valgusmänguga,“ rääkis Kaljuste. 

Pressisündmusel Soome Suursaatkonnas kandsid sopran Maria Listra ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor ette „Sinikka laulu“ ooperist „LALLI ehk Mere keskel on mees“.

Esitluse ülekanne on järelvaadatav Birgitta festivali programmi esitlus > Tallinn

Pildigalerii (autor Aleksandr Guzhov) 

Lisainfo:
Kadri Tikerpuu
Birgitta festivali produtsent
tikerpuu@msn.com  
tel +3725101723

Uudise rubriigid: