Liigu sisu juurde
Juurdepääsetavus
 °C
Otsi informatsiooni, teenuseid jne

COVID-19 leviku tõkestamise plaan

COVID-19 leviku tõkestamise plaan

COVID-19 leviku tõkestamise plaan on koostatud lasteaia tegevusvalmiduse suurendamiseks ja tööjaotuse selgitamiseks võimaliku COVID-19 pandeemia tekkides.

Koroonaviiruse leviku tõkestamise olulised ennetusmeetmed Lasteaias Pääsupesa:

1)    Viiruse tõkestamine

Viiruse leviku tõkestamisel on oluline nakkuse ennetamine: töötajatel vaktsineerida end esimesel võimalusel, kanda nakkusohtlikes olukordades maski, hoida distantsi, nakkuse tuvastamiseks testida, kindlustada siseruumides puhas õhk, järgida hügieeninõudeid ja puhastada pindu.

2)    Maskide kasutamine siseruumides vähendab viiruse levikut ja nakatumisohtu. Kaitsemaski on on soovitav kanda igal pool, eriti suheldes vanematega. Maskikandmine on eriti vajalik neile, kes ei ole veel täielikult vaktsineeritud või kes ei saa end tervislikel põhjustel vaktsineerida.

3)    Võimalikult palju tegevusi viiakse läbi õues.

4)    Lasteaias on enamus tubaseid tegevusi korraldatud kindlates rühmades. Võimalusel (tulenevalt viiruse olukorrast) rühmad omavahel kokku ei puutu, sh väldime erinevate rühmade kokkupuuteid ühiskasutatavates ruumides.

5)    Huviringid toimuvad, järgides viirusega seotud juhiseid. Kui ilm lubab, soovitame huvitegevusi võimalusel läbi viia õues.

6)    Tõhusaks meetmeks töökeskkonna ohutuse ja töötajate tervise kaitse tagamisel saab vaktsineerimise kõrval olla töötajate testimine (mittevaktsineeritud töötajate).

7)    Teiste inimestega kokku puutuvate töötajate ja laste nakkusohutus tagatakse eelkõige:

  • läbi töötajate COVID-19 haiguse vastase vaktsineerimise tagamise,
  • SARS-CoV-2 nakkusohutust kinnitava tõendi kontrollimise või
  • töötajate testimise SARS-CoV-2 testiga

8)    Kui lasteaias toimub kiirtestimine, võib töötaja testimise asemel esitada tööandjale tõendi viiruse läbipõdemise kohta viimase kuue kuu jooksul või mitte vanema kui 72 tundi tagasi saadud PCR-testi tulemuse või mitte enam kui 48 tundi tagasi saadud antigeeni kiirtesti tulemuse juhul, kui see on tehtud tervishoiuteenuse osutaja juures.

9)    Kui kiirtest on positiivne, peab töötaja teavitama sellest tööandjat, jääma koju, võtma ühendust oma perearstiga ja tegema esimesel võimalusel PCR-testi.

10) Lasteaias rühmade liitmine korraldatakse vajadusel selliselt, et võimalusel on liidetud alati samade rühmade (või sama leibkonna) lapsed.

11) Lasteaias on tagatud üldruumides käte hügieeniks desinfitseerimisvahendid ning tualettruumid on varustatud piisavas koguses kätepesu vahendiga ja paberrätikutega ning kätehügieeni plakatitega. Nakkusohutuse seisukohalt on eelistatum kuivatada käsi ühekordse paberrätikuga, mitte kätekuivatiga. Lapsed, kes tulevad lasteaeda pesevad esimesel võimalusel põhjalikult käed. Käsi tuleb pesta sooja voolava vee ja seebiga vähemalt 20 sekundit. Õpetajad näitavad lastele praktiliselt ette õige kätepesutehnika. Kui kätepesuvõimalust ei ole, siis kasutada alkoholipõhist (vähemalt 70% alkoholi-sisaldusega) käte desinfitseerimisvahendit.

12) Kvaliteetse siseõhu tagamine ventilatsiooni ning/või regulaarse ja piisava tuulutamisega (vähemalt 15 minutit).

13) Igapäevase märgkoristuse korraldamine ning kaks korda päevas puutepindade (ukselingid, lülitid, käsipuud, tualettruumi sisustus ja pinnad jm) puhastamine ja desinfitseerimine nõuetekohaste puhastus- ja desinfitseerimisvahenditega. 

14) Laste õpetamine hingamisteede hügieeni osas. Kui aevastatakse või köhitakse, siis tuleb katta oma suu ja nina ühekordse salvrätikuga ning visata siis see koheselt prügikasti ja puhasta seejärel käed. Kui ei ole salvrätikut, siis kasutada oma varrukat (küünarvarre osa), aga mitte paljast kätt.

15) Oluline on hoida inimestevahelised kontaktid minimaalsed. Üritusi kavandades tuleb kaaluda nende vajalikkust ja maandada viiruse leviku riske, korraldades ürituse hajutatult ja väiksemates rühmades. Õppekäike ja ekskursioone on soovitatav korraldada rühmade kaupa.

16) Lasteaias käivad vaid terved lapsed ja personal, haigusnähtudega ei tohi lasteaeda tulla. Õpetajatel on õigus saata haigusnähtudega laps koju.

 

ÕPPETÖÖ KORRALDUS:

• Lasteaeda tulevad terved lapsed ja töötajad.
• Ükskõik milliste haigustunnustega laps jääb koju - nohuseid, köhivaid ning muude haigustunnustega lapsi lasteaeda ei tooda! Kui laps on haige, siis on õpetajal õigus laps koju saata.
• Laste vastuvõtmine ja üleandmine toimub õues, halva ilma või erijuhtumite korral välisuksel. Õpetaja kutsutakse lapsele vastu, helistades rühma telefonil.
• Rühma on lubatud vaid lasteaiaga kohanevate uute laste lapsevanemad (korraga üks lapsevanem ühe lapse kohta). Lapsevanem kannab maski. Lasteaeda siseneb ainult terve lapsevanem.
• Teiste rühmade lapsevanemad sisenevad majja erandjuhtudel, kooskõlastades selle rühma meeskonnaga.
• Laste vastuvõtmisel hindavad õpetajad laste tervislikku seisundit ja vajadusel kraadivad lapsi kontaktivaba kraadiklaasiga.
• Lapsevanematel ja teistel mitte lasteaia personali hulka kuuluvatel isikutel on soovitav viibida lasteaia õuealal võimalikult lühikesel ajavahemikul.
• Õpetajatel tuleb selgitada lastele hügieenireegleid ja miks on oluline teistega distantsi hoida ning näidata ette, kuidas käsi õigesti pesta.

Lasteaia kriisimeeskonna liikmete kontaktid:

 Amet  Kontakttelefon
Direktor
Meka Meeli Laats 
 6019398
Õppealajuhataja
Ruth Koit
 6019398
Direktori asetäitja majanduse alal
Ave Smirnov
 6019398
Õpetaja abi
Gerly Kaljurand
 6019398



Olulised kontaktid väljaspool lasteaeda:

Asutus  Kontakttelefon 
Tallinna Haridusameti kantselei  640 4590
 Haridus- ja Teadusministeeriumi infotelefon 5690 0353 või 5690 0340
Koroonaviirusega seotud küsimuste infotelefon  1247
Perearsti nõuandetelefon  1220 või 634 663 


Teabevahetuse korraldamine

Teabevahetuseks kasutatakse lasteaia kasutuses olevaid kokkulepitud teavitamise kanaleid (Eliis, e-aadresside listid, lasteaia koduleht, Facebook, infotahvlid jm). Lasteaia õppetöö korralduse päevakohane info on infosildina väljas välisuksel.

Teabevahetuse korraldab direktor Meka Meeli Laats [email protected], kes määrab kommunikatsiooni (va meediapäringud) kontaktisiku ning loob ühtse kokkulepete formaadi suhtluseks personaliga ja lastevanematega. 

Kommunikatsioonijuhtimine:

Direktor teavitab järgnevaid osapooli vajadusel:

Haridusametit – e-posti ja telefoni teel

Personali – suuliselt, töötajate ELIIS,  Facebooki, e-posti ja telefoni teel

Lapsevanemaid – ELIIS kaudu, Hoolekogu ja ja personali vahendusel, vajadusel telefoni või e-posti teel

Õpetaja teavitab osapooli vajadusel:

Direktor – suuliselt, ELIISI, töötajate Facebookis, e-posti, telefoni teel

Personal – ELIISI kaudu, suuliselt, töötajate Facebookis, e-posti teel.

Lapsevanemad – ELIISI kaudu, suuliselt, e-posti või telefoni teel, hoolekogu ja rühmade Facebooki kaudu.

Lapsevanem teavitab osapooli vajadusel:

Õpetajad – ELIISI kaudu, rühma Facebooki, suuliselt, e-posti, või telefoni teel

Direktor/juhtkond – ELIISI kaudu,  telefoni või e-posti teel

Meediapäringutele vastab ainult lasteaia juht, kes annab pidajaga või Terviseametiga kooskõlastatud infot. Enne meediasuhtlust teavitab juht oma asutuse meediasuhtlusest (intervjuud, kajastused, ajakirjanike päringud) haridusameti kontaktisikut – Pirgit Pedaja, e-posti aadressil [email protected] või telefonil 640 4578 või 56632941.

COVID-19 haigusjuhtumite korral teavitab juht kindlasti ka haridusametit.

Lapse või töötaja haigestumine LISA 1 Covid juhtumi korral käitu nii.jpg

  • · Võimalusel eraldada lasteaias ennetavalt ruum, kuhu vajadusel haiguskahtlusega lapsi isoleerida. Isolatsiooniruumis olevate esemete pinnad, ruumi põrand ja seinad peavad olema kergesti puhastatavad ja desinfitseeritavad. (saal või rühma esik)
  • · Kui lapsel avalduvad lasteaias viibimise ajal respiratoorsed sümptomid (köha, palavik, nohu vm), siis tuleb laps isoleerida, et haiguskahtlusega lapsega kokku puutuvate inimeste arv viia miinimumini. Isoleeritud lapsele peab olema tagatud järelevalve kuni vanem lapsele järele tuleb. Kui lapse terviseseisund enne vanema kohale jõudmist silmnähtavalt halveneb, helistada vajadusel 112.
  • · Lasteaias kohapeal haigestunud töötaja peab COVID-19 viiruse leviku tõkestamiseks ette panema kaitsemaski, teavitama haigestumisest juhtkonda ning lahkuma esimesel võimalusel lasteaiast.
  • · Haigestumisjuhtumi puhul tuleb konsulteerida perearstiga või helistada perearsti nõuandetelefonile ning käituda vastavalt juhistele.
  • · Laps või töötaja võib lasteaeda naasta siis, kui perearst on tunnistanud ta terveks.
  • · Lapsevanem, lasteaia töötaja või Terviseamet teavitab lasteaeda, kui COVID-19 kahtlus on leidnud kinnitust.
  • · Lasteaed teavitab juhtunust selle rühma liikmeid ja vanemaid. Teavituse koostamisel tuleb olla delikaatne, mainimata haigestunu nime jm andmeid, mis teda äratuntavaks teeks.
  • · Terviseameti regionaalosakond võtab lasteaiaga ühendust ja teavitab kinnitatud COVID-19 diagnoosist ning selgitab välja inimesed, kes olid haigestunuga sümptomaatilisel perioodil lähikontaktis. Lasteaed osutab kaasabi. Lähikontaktseid teavitab Terviseamet ning nad peavad jääma koju isolatsiooni 10 päevaks ning jälgima hoolikalt oma tervist. Ülejäänud lasteaia töötajad ja lapsed võivad jätkata oma tavapärast elu, kuid peaksid hoolikamalt jälgima oma tervist. Sümptomite ilmnemisel tuleb võtta kohe ühendust perearstiga.
  • · COVID-19 diagnoosi kinnituse korral ruumides, kus haigestunu viibis viiakse läbi kõikide pindade desinfitseerimine (sh uksekäepide, prügikast ja kraanisegisti, lauad jne) vastavalt Terviseameti puhastus- ja desinfitseerimise soovitustele.
  • · Lasteasutuses rakendatakse lihtsustatud karantiini - lasteaias toimunud lähikontakti korral peavad lasteaialapsed COVID-19 haigust mitte põdenud lapsed jääma lihtsustatud karantiini. See tähendab, et nad tohivad osaleda kasvatus- ja õppetegevuses ning osaleda samas asutuses toimuvas huvitegevuses, milles osalevad üksnes samas haridusasutuses käivad lapsed. 10 päeva jooksul pärast lähikontaktsuse tuvastamist ei tohi osa võtta muudest haridusasutuse välistest tegevustest nt teatri külastamine jms.
  • Lähikontaktsete laste rühma liikumis- jamuusikategevused toimuvad rühmaruumis või õues.

Ülejäänud lasteaia töötajad ja lapsed võivad jätkata oma tavapärast tegevust, kuid peavad hoolikamalt jälgima oma tervist. Sümptomite ilmnemisel tuleb võtta kohe ühendust perearstiga.

• Lähikontaktsena lasteaias toimunud lähikontakti korral ei pea karantiini jääma haigustunnusteta:

- lasteaialapsed, kelle lähikontakt toimus lasteaias, võivad osaleda pärast lähikontakti 10 päeva vältel õppe- ja kasvatustegevuses ning huvihariduses;

- töötajad, kelle vaktsineerimiskuur on lõpetatud, st et neil on kehtiv COVID tõend;

- töötajad, kes on viimase kuue kuu jooksul koroonahaiguse läbi põdenud ning kelle arst on terveks tunnistanud;

- töötajad, kes on haiguse läbipõdemise järel saanud ühe doosi vaktsiini ning saavutanud maksimaalse kaitse;

- töötajad, kes on pärast esimest vaktsiinidoosi haigestunud koroonahaigusesse ning kelle arst on terveks tunnistanud.

Lähikontaktsena peavad karantiini jääma:

- haigustunnustega inimesed;

- positiivse kiirtesti tulemuse saanud inimesed kuni PCR-testi tulemuse teadasaamiseni;

- inimesed, kellel on diagnoositud COVID-19 haigus.

NB! Lapsed ning haigustunnustega, vaktsineerimata ning enam kui kuus kuud tagasi Covidi läbipõdenud täiskasvanud, kelle pereringis on COVID haige, jääb lähikontaktsena isolatsiooni.

Haigestunud õpetajate (töötajate) asendamine

  • Haigete töötajate asendamiseks kasutatakse eelisjärjekorras vaktsineeritud või COVIDi läbipõdenud töötajaid, õpetajaid, õpetaja abisid, muusikaõpetajat, õppealajuhatajat või direktori asetäitjat majanduse alal.

  • Asendaja kannab teises rühmas töötades kindlasti maski!

Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse alusel otsustab nakkushaiguse epideemilisest levikust tuleneva ohu üle Terviseamet talle laekuvate andmete alusel. Kui haridusasutuse piirkonnas on tuvastatud kohapealne COVID-19 levik, annab tegutsemissuuniseid Terviseamet, lähtudes piirkonna epidemioloogilisest olukorrast. 

Kui rühmas on üle 30% lastel tuvastatud COVID-19, siis kooskõlastades Terviseameti ja Haridusametiga, kaalutakse rühma ajutise sulgemise vajadust.

Kui haridusasutuses on üle 50% tuvastatud COVID-19 (lapsed, töötajad), siis kooskõlastades Terviseameti ja Haridusametiga, kaalutakse asutuse sulgemise vajadust. Sulgemine tähendab lasteaias läbiviidava õppe- ja kasvatustöö jätkamist distantsilt.

Tallinna koroonaviiruse leviku kolme stsenaariumi objektiivsed kriteeriumid

Tallinna ülelinnalise koroonaviiruse leviku tõkestamise tegevuskava koostamise kolme stsenaariumi aluseks on võetud objektiivsed kriteeriumid. Stsenaariumiga seotud tegevuste rakendamisel peab olema realiseerunud vähemalt üks kriteerium, mille alusel tehakse vajalik otsus.

Rohelise stsenaariumi realiseerumise kriteeriumid:

Koroonaviirus levib kogukonnas üksikute teadaoleva päritoluga juhtumitena, kuid säilib laiema leviku risk. Eesmärk on vältida viiruse levikut Tallinnas, et ei peaks kehtestama piiranguid.

Kollase stsenaariumi realiseerumise kriteeriumid:

Tallinnas on nakatumise levik ka väljaspool koldeid ning nakatumiste koguarv kasvab kiirelt. Eesmärk on vältida ulatuslikke piiranguid.


Punase stsenaariumi realiseerumise kriteeriumid:

Kogukonnas on nakatumine väga laialt levinud ning nakatumiste koguarv kasvab väga kiirelt. Eesmärk on võimalikult kiiresti ühiskond taas avada.

Koroonaviiruse leviku kolm stsenaariumi ja õppetöö korraldamine lasteaedades

Roheline stsenaarium

• Lasteaia õppetöö korraldus on tavapärane, personal jälgib ennetavate meetmetena esmatähtsate hügieeninõuete täitmist ja Terviseameti soovituste järgimist. 

• Ühiskasutatavate ruumide (saal, spordiruum vm) kasutamisel tagab personal puhveraja puhastamiseks ja tuulutamiseks (vähemalt 5 minutit).

• Liikumistegevused toimuvad võimalusel (ilmastikust lähtuvalt) lasteaia õuealal.

• Huvihariduse teenust osutatakse lasteaias lähtudes HTM ja Terviseameti juhistest.

•Teatrid 2021/2022 õa toimuvad võimalusel õues või jälgides ruumide täituvuse protsenti.

 

Kollane stsenaarium

• Lasteaia õppetöö korraldus on paindlik, et tagada esmatähtsate hügieeninõuete ning riiklike ja linna piirangute täitmine.

• Lasteaiad töötavad rühmapõhiselt, rühmade vahel välditakse kontakte.

•Ühiskasutatavate ruumide (saal, spordiruum vm) kasutamisel tagab personal puhveraja puhastamiseks ja tuulutamiseks (vähemalt 15 minutit). Kui puhveraja kasutamine on raskendatud, võib osa tegevusi läbi viia rühmaruumis.

• Lasteaias on soovitav viibida võimalikult palju värskes õhus, sh korraldada võimalusel õppimine väljas. Õues tuleb jälgida, et kontaktid piirduksid oma rühma lastega. 

• Huvihariduse teenust osutatakse lasteaias lähtudes HTM ja Terviseameti juhistest.

• Teatrietendusi ja ühissündmusi ei toimu lasteaia saalis. 

Punane stsenaarium

• Lasteaed lähtub õppetöö korraldamisel VV eriolukorra korraldustest.

• Lasteaiad töötavad rühmapõhiselt, laste arv on soovituslikult sõimerühmas 6-8 ja aiarühmas 8-10.

• Lasteaias ei kasutata ühiskasutatavaid ruume, muusika- ja liikumistegevused toimuvad rühmaruumis või õues.

• Eriolukorra ajal ei osutata lasteaias huvihariduse teenust.   

• Mängu- ja spordiväljakud on avatud vaid oma lasteaia kohalolevatele lastele.