26.08.2020

Eile sai alguse "Meri algab siit" kampaania!

Head mustamäelased, kas olete juba tähele pannud, et kaevuluukidele Tallinna tänavatel ilmusid kollased märgistused „Meri algab siit“. Mida need õigupoolest tähendavad?

Aga just seda, et kui oma pisiprügi kaevuluugist alla sokutame, siis jõuab see merre. Meie oma Läänemerre kõigepealt.
Kahjuks on pisiprügi – ja ma pean siinkohal eriti silmas suitsukonisid! – ka Mustamäel suur probleem. Vaatamata sellele, et oleme linnaruumi ohtralt prügikaste paigaldanud, vedeleb konisid linnaosas igal pool – ehk siis just seal, kuhu suitsuots käest kukkus. Veendusin selles taas ka ise, kui käisin 19. augustil, maailmakoristuspäeva eelkoristuse raames Mustamäel konisid korjamas.
Kahjuks ei ole me vist endale veel päriselt teadvustanud, et keskkonnahoid ei ole midagi niisugust, mille eest kannavad vastutust mingisugused ametkonnad kuskil kõrgel ja kaugel. Meie planeedi tervis on meie kõigi ühine asi, vastutus ja hool! Suitsukonil, sel mõõtmetelt pisikesel prügil, on uskumatult suur ja kauapüsiv ökoloogiline jalajälg, kui see loodusesse või linnaruumi visata. Ta ei lagune, idane ega mädane, vaid reostab ja saastab. Kaua-kaua, aastakümneid.
Meie Läänemeri on reostuse poolest 5. kohal maailmamerede seas. Läänemeri lämbub ja see on meie kõigi – ka minu ja Sinu, hea mustamäelane! – süü. Tahaks loota, et kollase märgistusega „Meri algab siit“ kaevuluugid aitavad meil seda mõista – ning hoida meeles oma rolli ja vastutust. Elu ees.
Lauri Laats
Linnaosa vanem
Kas teadsid, et
• konireostus on peamiseks Läänemere plastikprügi reostusallikaks?
• Eestis satub igal aastal tänavale ja sealt sadeveekanalisatsiooni ligi miljard suitsukoni.
Anna teada, kas oled linnapildis kollasega märgistatud sadeveeluuke märganud?
Kollasedluugid2020.jpg

Uudise rubriigid: