20.08.2017

Esmaspäeval saab infotahvli ajalooline Suur Rannavärav

21. augustil kell 12 avab Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas linnamüüri Suure Rannavärava infotahvli, pannes sellega pidulikult punkti keskaegse all-linna kõigi kaheksa värava infotahvlitega tähistamisele.

Tallinna Linnaplaneerimise Ameti muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Duboviku sõnul kestis töö linnaväravate ajalugu ja ehituslugu kajastavate infotahvlitega kaks aastat. „Varem oli väljas ainult lühiinfo Harju värava kohta, mille müürid juba Vabaduse väljaku rekonstrueerimistööde käigus sillutisel markeeriti ja teise eesvärava üks tornidest klaaskatte all eksponeeriti.

Praeguseks on sillutisel markeeritud ka Viru värava hävinud müürid. Vanalinna tänavate rekonstrueerimisel on kavas edaspidigi jätkata ajalooliste väravate asupaikade tähistamist teistsuguse sillutisega,“ tutvustas Dubovik edasisi plaane. „Tallinna linnaväravad olid muljetavaldavad ehitised ja meie üheks mõtteks oli tahvlitel kasutatavate kolmemõõtmeliste rekonstruktsioonijooniste ja ajalooliste piltidega seda näidata,“ ütles Dubovik.

Muinsuskaitse osakonna arheoloog Ragnar Nurk meenutab, et keskajal jagunes Tallinn kaheks linnaks – Toompeal valitsesid aadel, piiskopid ja ordurüütlid ning all-linnas kaupmeestest-linnakodanikest moodustatud Tallinna raad. „Nii all-linn kui Toompea olid ümbritsetud ja teineteisest eraldatud müüride ja kaitstud tornidega, kusjuures eriti tugevasti olid kindlustatud väravad.

Muinsuskaitse osakond plaanib edaspidi infoga varustada ka Toompeal asunud väravad, millest pole tänapäeval maapinnalt nähtavaid osi säilinud. Kavas on infotahvlid vanalinna kirikute juurde, kuid väga põnevad on ka vanalinna tänavanimed. Kas te teate, kuidas sai nime Hobusepea tänav? Sellele ja paljudele sarnastele küsimustele saavad ajaloohuvilised linnaruumis vastuse järgnevate aastate jooksul.