22.09.2017

Euroopa pealinnade peateemaks oli ühtekuuluvuspoliitika tulevik

Reedel kohtusid Riias Euroopa Liidu pealinnade juhid kuuendat korda Euroopa Komisjoniga. Väikese Gildi hoones esindavad Komisjoni energialiidu volinik Maroš Šefčovič ning regionaal- ja linnapoliitika volinik Corina Crețu. Kohtumisel osales 22 pealinna.

Koosoleku laual oli peamiseks teemaks Euroopa ühtekuuluvuspoliitika tulevik. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa sõnul on ka Eesti jaoks ülimalt oluline ühtekuuluvuspoliitika jätkumine. Praegusel eelarveperioodil on alates 2014. aastast tervele Harjumaale tulnud struktuurifondidest 1,9 miljardit eurot. Juhul kui see rahaallikas kokku kuivaks, oleks Tallinna arengut väga raske planeerida.

Aasa sõnul paelub meie tasuta ühistransport ja e-teenuste tase endiselt kolleegide tähelepanu. „Meil on aga eriti huvitav, kuidas Euroopa teised pealinnad tegelevad taskukohase eluaseme puudusega,“ ütles Aas. 

Euroopa tulevikustsenaariumidest kõneldes kinnitas Aas, et Euroopa võiks keskenduda pigem vähematele küsimustele, aga püüdma saavutada valitud valdkondades paremaid tulemusi. „Pigem vähem, aga paremini,“ soovitas Aas.

Pealinnade kohtumisel vastu võetud Riia ühisdeklaratsiooni teemadeks olid lisaks ühtekuuluvuspoliitikale ja Euroopa Liidu tulevikustsenaariumidele, Brexit ja põgenikekriis. Samuti käsitletakse taskukohase hinnaga eluasemete defitsiiti, linnatranspordi rohelisemaks muutmist, energiatõhusust ning digitaliseerimist.