29.11.2016

Haabersti linnaosas asuv Kakumäe sadam on nüüdsest Eesti väikesadamate arenduskeskuse liige

Teisipäeval allkirjastasid Eesti Väikesadamate Arenduskeskus (EVAK) ja Kakumäe jahisadama arendaja Haven Kakumäe liikmelepingu, mille alusel sai Haven Kakumäe jahisadam EVAK-i liikmeks.

Haven Kakumäe sadama juhataja Indrek Ilvese sõnul võimaldab EVAK-iga liitumine seista väikesadamate huvide eest. „Meile on oluline, et väikesadamate temaatika oleks riiklikul tasandil teadvustatud ja aktuaalne. Väikesadamatel on suur potentsiaal olla riigile oluline ja tulutoov ekspordiartikkel, mistõttu tasub valdkonda investeerimine end igal juhul ära“.

EVAK-i tegevjuht Jaano Martin Ots ütles, et tänu viimaste aastate investeeringutele vastab märkimisväärne osa Eesti väikesadamate võrgustikust juba täna Euroopa merematkaja ootustele. Kakumäe sadama valmimisega lisandub Soome lahe lõunakaldale üks kõrge teenuskvaliteediga sadam, mis valmistab rõõmu nii meritsi saabuvatele väliskülalistele kui ka kodumaistele merematkajatele, noortele purjetajatele ja teistele paadisõitjatele.“

Haabersti linnaosa vanem Marek Jürgensoni on öelnud, et Haabersti elanikud ootavad kannatamatult uue jahisadama avamist. „Haabersti Linnaosa Valitsus ja Haven Kakumäe on sõlminud heade kavatsuste protokolli selle aasta kevadel. Selle dokumendi olulisim klausel meie jaoks on tasuta purjetamise algõpetuse andmine Haabersti koolide õpilastele. Haven Kakumäe korraldab purjetamisõpetust läbi sadamas tegevust alustava jahtklubi kaudu, kus treeneriteks lubati tööle võtta kogemustega purjetajad. Haabersti on mereäärne linnaosa ja purjetamisoskus oleks kui rusikas silmaauku meie koolide õpilaste jaoks,“ ütles Marek Jürgenson.

Kakumäest sadamast on plaanis kujundada piirkonnas oluline merendus- ja vabaajakeskus, mis pakub laia teenuste valikut tehnilistest teenustest vaba aja veetmise võimalusteni. Esimeses etapis rajatakse uus juurdepääsutee, Nooda tee ning rahvusvahelistele nõuetele vastav jahisadam. Järgmises etapis rajatakse elling ning sadamahoone, kus hakkavad tegutsema jahtklubi ja laste purjetamiskool ning pakutakse muid sportimise ja vaba aja veetmise võimalusi.

Haven Kakumäest kujuneb selle valmimisel Soome lahe ja Balti riikide kõige moodsam sadamataristu, mis pakub sadamateenuseid kuni 30 meetri pikkustele ja kuni 4-meetrise süvisega laevadele. Lisaks valmib talvehoiuks mõeldud paadihotell. Haven Kakumäe loodab jahisadama avada 2017. aasta mais.