12.10.2018

Hambatarkused ja Hambahaldja pidu Tallinna Lepatriinu Lasteaias

Tallinna Lepatriinu Lasteaias algas lasteaiasisene projekt Suukooli “Hambatarkused” metoodilise juhendi järgi.

 Käesolevast õppeaastast viivad õpetajad lastega läbi süvendatud õppetegevusi laste suuhügieeni ja hammaste tervise teemal. Projekti eesmärk on parendada laste teadmisi suuhügieenist ning hammaste tervisest. Soovime rikastada lapsi uute teadmistega hammaste tervise hoidmisest läbi põnevate katsete ning lõimides tegevusi liikumise, laulude ja mängudega. Projekt kestab oktoobrist kuni maikuuni.  Kaasame projekti tegevustesse ka lapsevanemaid.

Projekt algas 10. oktoobril Hambahaldja peoga lasteaia saalis. Lapsed kohtusid kauni Hambahaldjaga, tublide ja tervete Hammastega, aga ka Sööbikute ja Pisikutega. Peole pääsesid vaid puhaste hammastega lapsed. Lisaks pidid peole sisenejad ütlema Haldjale ja Hambale salasõna: “Aa…aaa”.  Peole oli saabunud palju hambaarste, hambaid, hambahaldjaid, hambakolle, oli ka hambaniit, üks kirurg ja must hambaauk.

Suukooli kodulehel olevat õpetlikku filmi vaadates said lapsed teada hammaste tervise neli kuldreeglit: toitu tervislikult, joo vett, pea söögikordade vahel kolm tundi pausi ja pese hambaid hommikul ning õhtul kaks minutit. Peole olid hiilinud ka Sööbik ja Pisik, kes peitsid ennast lasteaia saalis asuva hiigelsuure kraanikausi taga.  Lapsed said Sööbikult ja Pisikult palju ahvatlevaid ja värvilisi komme. Sööbikud ja Pisikud olid lõbusad sellid - isegi tublid Hambad hullasid kommidega nii, et kõht ja hambad hakkasid valutama. Liigsest magusa söömisest Sööbiku ja Pisiku õhutusel oli Hammastele tekkinud väikesed augud. Tänu heale Hambahaldjale said Hammaste augud siiski parandatud, lapsed oma suud puhtaks loputatud ja Sööbikud-Pisikud kraanikausist alla uhutud. Hambahaldjas rääkis lastele, et tema siiski igapäevaselt hammaste terveks võlumisega ei tegele vaid seda oskavad suurepäraselt hambaarstid, kes on lastele sama heaks sõbraks kui Hambahaldjas. Väiksemad lapsed mängisid peol hambaarsti ja parandasid hambaauke plastmassist pudelikorgi ning plastiliini abil. Suuremad lapsed katsetasid hammaste puhastamist toidujäätmetest oma mänguhambalt, kuhu nad eelnevalt olid joonistanud hulgaliselt Sööbikuid ja Pisikuid. Peol oli palju nalja ja hullamist, tantsimist, mängimist ja laulu. Peo lõppedes oli näha ka Sööbikut juba hambaid harjamas. Rühmades ootas lapsi üllatus Hambahaldjalt. Mis see oli, jääb siin saladuseks. 

Lepatriinu Lasteaia personal, lapsed ja lapsevanemad on astunud väikese sammukese meie laste tervemate hammaste nimel. Lepatriinud jätkavad projektiga ja ootavad kohtumist Hambahaldjaga juba kevadel.

Kertu Mellikov, tervisemeeskonna juht