27.10.2017

Hingedekuu loengud Neitsitornis: Müstiline Tallinn

Novembris ehk hingedekuul võetakse Neitsitornis Tallinna ajaloole pühendatud loengusarjas pimedasse aega sobivalt ette veidi müstilisemad teemad.

Laupäeval, 4. novembril kell 13 räägib ajaloolane Toomas Abiline teemal „Karl Reits – turuprohvet“.

1930-ndatel aastatel võis Tallinna suurel turul Estonia teatri juures, kirikutes ja palvemajades kohata korrektse välimusega keskealist meest, kes kuulutas väsimatult üht ja sama sõnumit: “Häda tuleb, parandage meelt! Häda tuleb Tallinna linnale ja kogu maale, armuaeg lõpeb, Tallinn põleb nagu küünal!”.

See mees oli turuprohvet Karl Reits (1885 – 1941), väsimatu Jumala sõnumi kuulutaja, kes pidi kannatama palju pilkeid ja mõnitusi, veetma avaliku korra rikkumise eest päevi arestikambris. Alanud Teine maailmasõda ja nõukogude okupatsioon näitasid, et prohvetil oli õigus …!

Laupäeval, 11. novembril kell 13 on loenguteemaks Tallinna salapärased kuulsad vangid.

Tallinna Linnamuuseumi vanemteadur Kalmar Ulm peab loengu „18. sajandi Revali saladuslikud vangid – hertsog Charles de Croy ja hierarh Arseni Maciejewicz “. 18. sajandi algus oli Rootsi-Vene suhetes murranguline aeg, alanud Põhjasõda ja võitlus ülemvõimu pärast Läänemere äärsetes maades viis Rootsi suurriikliku võimu lõpuks murdumiseni. Vene tsaar Peeter I tõi 1700. aasta sügisel oma väed Narva alla, sealt liiguti edasi mujale Eesti aladele ja Reval kapituleerus 1710. aasta septembris. Sel lühikesel perioodil viibis ühes siinses linnavärava tornis vangistatuna üks Venemaaga seotud suurmees, kes siin ka suri. Vanad linnamüüri tornid aga said peagi teisegi värvika elukäigu lõpu tunnistajaks, kui 18. saj keskel külastas Revalit Venemaa isevalitseja Katariina II, kes mõned aastad hiljem saatis siia pagendusse pea sama traagilise saatusega vangi. Loengu kuulajad saavad teada, kes olid need kaks suursugust isikut, kelle traagilised lood on jäänud aegade hämarusse, milline oli nende päritolu ning millistes Tallinna kindlustustornides neid vangidena hoiti.

Laupäeval, 18. november kell 13 toimuva kolmanda loengu kangelanna on meedium Mai Kalamees.

Mai Kalamees oli 1920.-30. aastate tuntuim meedium Tallinnas. Tollal leidus Tallinnas üllatavalt palju okultismi ja spiritismi harrastajaid, Mai Kalamees oli kahtlemata meist tuntuim, kelle kuulsus ulatus Eestist väljapoolegi.

Loengus räägib ajaloolane Toomas Abiline sõjaeelse Tallinna vaimuelust ning lähemalt Mai Kalamehest, tema sõnumitest ja ennustustest, isikust ning saatusest.

Laupäeval, 25. novembril kell 13 räägib Igor Volke anomaalsetest nähtustest Tallinna ajaloos. Muuhulgas tuleb jutuks ka loenguruumi kohal oleva Neitsitorni nähtused, mida on ka lektor ise uurinud.

Loengud toimuvad Neitsitorni muuseumkohviku lektooriumis, osalemistasu 4 € sisaldab kohvi ja küpsist.

Palutakse eelnevalt registreerida e-posti aadressil neitsitorn@linnamuuseum.ee või telefonil 6012 751.