31.03.2015

Hispaanlanna Moonika saadeti liinile

Täna saadeti Vana-Lõuna trammipeatuses pidulikult liinile esimene CAF Urbos AXL tramm, nimega Moonika, mis alustas reisijate vedu liinil nr 3 Tondi–Kadriorg.

„Ma tänan kõiki, kes trammiliinide rekonstrueerimise ja uue trammi käivitamise nimel tõsist tööd on teinud ning ühtlasi õnnitlen kõiki tallinlasi,“ ütles abilinnapea Taavi Aas. „Täna tähistame olulist etappi trammiliikluse ja linna infrastruktuuri kaasajastamise suurprojektist, mille eesmärgiks on muuta liikumine Tondilt ja Lasnamäelt kesklinna kiiremaks ning keskkonnasõbralikumaks.“ 

Tallinna 3. ja 4. trammiliini uuendamise projekti kogumaksumus on 91 miljonit eurot. Eesti Vabariigi ja Hispaania Kuningriigi vahel 2011. aastal sõlmitud lepinguga saastekvootide eest ostetavad trammid moodustavad sellest 53,4 miljonit eurot. Keskkonnaministeerium toetab Tallinna trammiliikluse kaasajastamist ja keskkonnasõbralikumaks muutmist Euroopa Ühtekuuluvusfondi vahenditest läbi sihtasutuse Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) 24,5 miljoni euroga. TLT ja Tallinna linn finantseerivad uute trammide liinile toomist 2013-2015 jooksul vähemalt 13,1 miljoni euro ulatuses. 

Kokku hakkavad rekonstrueeritud 3. ja 4. trammiliini teenindama 20 uut moodsat trammi, millest 16 saabuvad järgemööda 2015. aasta jooksul. Viimased neli optsiooniga lisaks ostetud trammi jõuavad liinile I kvartalis 2016. 

Koos trammiteedega on tänaseks korda tehtud ka teelõik, mis jääb Pärnu maanteel Vabaduse väljaku ja Tondi vahele ning Vana-Lõuna trammidepoo.

Sellel kevadel alustati trammitee rekonstrueerimist lõigul Lubja tänavast  - Majaka tänav. Tallinna linna lisavahendite arvelt on uuendatud kogu Majaka tänav ning lisaks uutele trammiteedele, ooteplatvormidele ning -paviljonidele rajatakse ka uus kõnnitee ja tänavavalgustus. 

Tallinna trammitaristu uuendamise projekti raames tehakse ka ettevalmistusi Peterburi tee alguses, et järgnevatel aastatel oleks võimalik rajada trammitee pikendus kuni lennujaamani. TLT esitas veebruaris taotluse ligi 20 miljonit eurot maksva jätkuprojekti rahastamiseks.