01.06.2021

Jalgrattateede märgistamine algab Endla tänavalt

Teisipäeval pärast õhtust tipptundi algab Tallinna kesklinnas Endla tänaval teekattemärgistuse uuendamine uute jalgrattaradade tarbeks. Endla tänavalt liiguvad tööd edasi Kaarli puiesteele, Estonia puiesteele, Gonsiori tänavale ja Narva maanteele.

Teekattemärgistuse uuendamine võtab igal loodaval rajal kokku mitu päeva. Kuna töid ebasoodsa ilmaga võimalik teha ei ole, on täpset ajakava raske ette näha.

Liiklejatel tuleks olla teekattemärgistuse uuendamise ajal olla eriti ettevaatlik ja edaspidi järgida uut märgistust. Palume vabandust ebamugavuste pärast.

Tallinna linnavalitsus on välja töötanud lahendused, millega luuakse jalgratturitele kesklinnas liiklemiseks enam kui 16 kilomeetri ulatuses turvalisemad sõidurajad ja -trajektoorid. Tänavu suvel luuakse paremad ja turvalisemad rattaga liikumise võimalused vanalinna ümber ja südalinnas, et oleks võimalik rattaga pääseda läbi kohtadest, mis praegu katkematut rattasõitu takistavad. Teekattemärgistust uuendatakse loodavatel jalgrattaradadel nendes kohtades, kuhu uued rattarajad luuakse ning olemasolevat teekattemärgistust kasutada ei ole võimalik.

Uusi rattateede lõike südalinnas on ette nähtud kokku ligikaudu 3,8 kilomeetrit, sealhulgas Narva maanteel ja Petrooleumi tänaval 1,6 kilomeetrit, Mere puiesteel 700 meetrit, Pärnu maanteel 550 meetrit ning Gonsiori tänaval ja Estonia puiesteel 950 meetrit. Olemasolevaid rattaradu ja -teid on südalinnas kavas paremaks teha ligikaudu 5 kilomeetri ulatuses.

Autode ruumi arvel sõiduradade vähendamisega antakse ratturitele juurde ühe kilomeetri jagu rattaradu sõiduteel. Kõnniteeruumi ümberjagamisega saavad ratturid juurde 2,7 kilomeetri pikkuses liikumisruumi. Lisaks sellele tehakse näiteks liikluskorralduse muudatuse ja parema tähistusega Väike-Ameerika ja Hariduse tänav ratturitele paremini kasutatavaks (kogupikkus 1 kilomeeter).

Esialgu jaotatakse liikumisruum ümber lihtsamate lahendustega, mis ei nõua suuremahulisi projekteerimis- ega ehitustöid, kuid edaspidi on kavas samadel trassidel infrastruktuuri parendada. Tänavate põhjalikuma rekonstrueerimisega kavandatakse neile ka eraldiseisvad jalgrattateed.

Jalgrattaliikluse võimaluste parandamise tööd on kavandatud valmima juunikuu jooksul ja nende maksumuseks kujuneb ligikaudu 1,5–2 miljonit eurot.

Objektide rajamise ettevalmistus on seni kestnud Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti, Tallinna Linnaplaneerimise Ameti, Tallinna Transpordiameti ja Tallinna Strateegiakeskuse ning infrastruktuuri valdajate koostöös üheksa kuud, et saavutada ümberkorraldusteks vajalikud kokkulepped.