02.09.2021

Kadrioru elanikele tutvustati Kirjandustänava projekti

Eile õhtul, 1. septembril tutvustati Koidula ja Faehlmanni tänava nurgal asuvas Lugemispaviljonis kohalikele elanikele Tallinna Kirjanduskeskuse algatatud Kirjandustänava projekti.

„Koidula tänaval on juba viies aasta toimumas Kirjandustänava festival, siin asub ainulaadne lugemisnurk ja kirjanike majamuuseumid, seega on igati mõistetav kodanikualgatuse korras välja käidud idee Koidula tänavast kui kirjandustänavast. Koos Tallinna Kirjanduskeskusega soovisime alustada kaasamisega varakult - seetõttu tutvustasime ideed Kadrioru elanikele juba esialgse visiooni staadiumis, et saada aegsasti tagasisidet ja ettepanekuid. Kirjandustänava ideega saab tutvuda ka laupäeval, 11. septembril toimuva Kirjandustänava festivali raames Kesklinna valitsuse telgis,“ ütles Kesklinna vanem Monika Haukanõmm.

Esialgset visiooni kavandatavast rahustatud liiklusega ja kergliiklust soodustavast, varjuliste ’istumispesadega’ tänavast tutvustas arhitekt Peeter Loo, sõna võtsid Kesklinna vanem Monika Haukanõmm ja kirjandustänava idee initsiaator, Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino.

„Kavand hõlmab Koidula tänava Faehlmanni ja Poska vahelist ala, kus septembrikuus toimub traditsiooniline Kirjandustänava festival. Sooviksime muuta selle tänavalõigu kirjandusliku aktsendiga ja aastaringselt, mitte vaid ühel päeval aastas eesti kirjandusele tähelepanu pööravaks alaks, mis algaks Tammsaare muuseumi ja lugemispaviljoniga ning lõpeks Rohelisel aasal Vilde muuseumi juures, möödudes ka Koidula ja Poska tänava nurgamajas paiknevast Mati Undi muuseumist. Ideaalis võiks sellel tänavalõigul paikneda ka Kadrioru raamatukogu. Tänava äärde kavandame tuntud kirjandusteostest pärit tsitaatidega raamatukujulised installatsioonid ning õdusad istumispaigad,“ kirjeldas Tallinna Kirjanduskeskuse direktor Maarja Vaino ning lisas, et temale teada olevalt ei ole taolist kirjandusele pühendatud tänavat mitte kusagil maailmas – seega oleks tegemist ainulaadse, nii kohalike kui ka turistide jaoks paeluva paigaga.

Projekt näeb tänavale ette lugemis- ja istumisalad, aga ka infostendid eesti kirjanike, kirjanduse ja Kadrioru kohta. Projekti elluviimine tähendab tänava põhjalikku rekonstrueerimist, eeldatavasti on see teostatav juba lähiaastatel.

Uudise rubriigid: