09.09.2017

Kadriorus toimub laupäeval esimene Kirjandustänava festival

Sel laupäeval, 9. septembril kell 12-22 korraldab Tallinna Kirjanduskeskus koostöös Kadrioru Pargi ja paljude teiste partneritega Koidula tänaval Eesti esimese Kirjandustänava festivali.

Festivali eesmärk on tõmmata tähelepanu kirjanduspärandile meie linnaruumis ning tuua samaaegselt ka elav kirjandus otse tänavale. Koidula tänav on Tallinnas ainulaadne kirjaniku nimega tänav: selle alguses on Tammsaare muuseum, lõpus Vilde muuseum ning keskpaigas eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus on elanud ja elavad tänini mitmed armastatud kirjanikud. Lisaks on tänav ka kirjaniku-nimeline.

Kirjandustänava festivali raames tulevad üheks päevaks tänavale nii kirjanikud kui ka kirjandusasutused. Avatud telkides on kogu päev võimalik osa saada spetsiaalselt festivaliks loodud programmist, kohtuda kirjanikega, kuulata kõnekaid kultuuri- ja kirjandusteemalisi arutelusid jms. Teiste seas on kohal Viivi Luik, Tõnu Õnnepalu,  Andrus Kivirähk, Kristiina Ehin, Karl-Martin Sinijärv, Indrek Koff, Doris Kareva, Janika Kronberg jpt. Melu tekitavad ka kultuuriloolised jalutuskäigud, raamatute esitlused, raamatute müük jpm.

Üheks olulisemaks festivali sündmuseks on kindlasti Mati Undi-nimelise pingi avamine Luigetiigi ääres, mille juures toimub ka Andrus Kivirähki näidendi “Vaimude tund Koidula tänavas” esitlus. Samuti mõjub ehk pisut provokatiivsena välinäitus linnaruumist, kuhu on paigutatud uusi kirjanike fiktiivseid monumente– saab fantaasia tööle panna ja mõelda, kuidas need päriselus võiksid Tallinnas välja näha.

Eraldi lastetegevusi pakuvad nii Keskraamatukogu kui ka Rahva Raamat koos Eesti Lastekirjanduse keskusega. Eesti Draamateater on väljas nii raamatute, plaatide kui ka teatripiletite soodusmüügiga. Kultuurilehe telgis saab aga näiteks tellida kultuuriajakirjandust.

Külastajaid ootavad veel kirjanduslikud välinäitused, tänavatoit, muusika ja mitmed üllatused. Õhtul toimub Vilde muuseumis Raadio Ööülikooli avalik salvestus Joonas Hellerma ja Kadri Tüüri eestvedamisel. Tammsaare hoovis toimub aga kirjanduspiknik koos Viivi Luige, Tõnu Õnnepalu ja Lauri Sommeriga.

Erilise rosina õhtuhämaruses pakub MTÜ Valgusfestival kogu tänava ulatuses kirjanduslikke valgusinstallatsioone näidates. Vaadata saab valgustatud raamatuid, lugeda majaseintelt kirjanike põnevaid ütlemisi ning sõna otseses mõttes näha erinevate kirjanike jalajälgi Koidula tänaval.

Festival on tasuta!

Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare ja Vilde muuseumides on festivali puhul 1-euro päev.

Üritust korraldab Tallinna Kirjanduskeskus, mis koosneb Tammsaare ja Vilde muuseumitest. Festival  on 2017. aasta jaanuaris asutatud asutuse esimene suurem linnaruumiline sündmus.

Festivali info leiab www.kirjanduskeskus.ee/kirjandustanavafestival

 

Uudise rubriigid: