27.11.2017

Kadripäeva järelkaja Tallinna Kihnu lasteaia moodi

Kadripäev on oma nime saanud kirikukalendrist. See on talve vastu valmistumise aeg ja enam seotud karjaõnnega. Kadrilaupäeva ja kadripäeva õhtul jooksid kadrid. Need olid valgetes naisterõivastes noored tüdrukud ja poisid, kes kadriema või kadriisa juhtimisel lauldes ja tantsides perest peresse käisid. Nad korjasid ande ja soovisid pererahvale head karjaõnne.

Hiline sügis, pilvine on nüüd taevas, päeval on enamasti soe, aga öösel külmetab. Harva näitab ennast päikese kahvatu pale, mis ei suuda enam soojust ja valgust anda. Tumedad ja tinahallid on pilved ja sealt tuleb kord lumelörtsi, kord külma vihma.

24.novembril – kadrilaupäeva hommikul – tulid Tallina Kihnu lasteaia  lapsed lasteaeda salapäraste kompsukeste ja elevil nägudega. Kompsukestest koorusid välja vahvad kadririided, mis emade – isade abiga kohe selga tõmmati ja mida kõigile näitama rutati.

Täna oli saabunud õige aeg proovida kadrisandiks olemist.

Peale hommikusööki hakkasid Saarelaiu rühma lapsed kadrisanti jooksma. Küll nad olid naljakad: õpetaja oli kadriema, lapsed tegid veel esmaspäeval endale maskid. 

Lõõtsahelide ja kadriema eeslaulu saatel laulsime ühe  rühma ukse taga kõvahäälset kadrilaulu ja nõudsime sisselaskmist:

“Laske sisse kadrisandid, katri – katri… Kadrid tulnud kaugelt maalta, katri – katri…“

Kadriema soovis kõigile lastepere õnne ja rõõmu! Sanditamise käigus tutvustasime endid, ehkki kõik teadsid juba, et oleme kadrisandid. Rääkisime, et me tulime pererahvale karjaõnne ja talvesõnumeid tooma ja laulsime sügislaulu.Veel uurisime kas  rühmas on sügistööd tehtud. Oli küll tehtud: oli lehti riisutud ja maal kartuleid võetud. Seejärel tahtis kadriema teada, kui targad lapsed siin peres on ja luges ette mõistatusi. Mõnedes rühmades oli  kadrisantidele ette valmistatud ülesandeid. Et Kadripäev oleks lõbusam, siis mängisime mängu taluloomadega, kuna Kadripäev toob karjaõnne. Päev möödus meeleolukalt. Tore et meie emad-isad laste riietamisega toetasid lapsi eesti rahvakalendri tähtpäeva mõistmisel ja sellest arusaamisel.

Saarelaidude rühma õpetaja Marina Bunitskaja