02.05.2022

Keelesõbrad on oodatud Tallinna päeva etteütluse ettevalmistustundi

Tallinna päeva etteütlus tuleb taas – tänavu on kõik eesti keele huvilised oodatud end proovile panema reede, 13. mai südapäeval Raekoja platsil. Traditsiooniliselt saab olulisemad keelereeglid üle korrata ettevalmistustunnis, mis seekord toimub Solarise Apollo raamatukaupluses reedel, 6. mail kell 16.

„Kahel eelmisel aastal me koroonapandeemia tõttu koguneda ei saanud, kuid etteütluse toimumist see ei takistanud – keelesõbrad maailma eri paigus kirjutasid e-etteütlust. Seekord aga on taas võimalus tulla kokku ja panna end proovile õlg-õla kõrval, üheskoos. Loodan, et paljud linlased seda võimalust ka kasutavad,“ rääkis linnapea Mihhail Kõlvart. „Tänavune etteütlus on eriline veel ühel olulisel põhjusel – see on pühendatud linna auväärseima hoone, Tallinna Raekoja, 700. aastapäevale. Soovime märgilist tähtpäeva väärikalt tähistada ja seda silmas pidades on valitud ka asukoht etteütluse kirjutamiseks. Niisiis kutsun kõiki eesti keele huvilisi 13. mail Raekoja platsile, et saada osa meeleolukast ja erakordsest sündmusest.“

Linnapea lisas, et kuna etteütluse näol ei ole tegu lihtsalt õigekirjavõistlusega, vaid tähelepanu all on hea eesti keele oskus laiemalt, pakutakse kõigile võimalust värskendada oma keeleteadmisi ettevalmistustunnis. „Ettevalmistustundi Solarise Apollo raamatupoodi on 6. mail oodatud kõik, kelle jaoks on oluline korrektne eesti keel ja kes tunnevad, et nende õigekeelesahtlid vajavad kevadist korrastamist,“ märkis Kõlvart.

Keelereeglite rägastikus aitavad orienteeruda eesti keele ja kirjanduse õpetajad Kaia Rosin Tallinna Reaalkoolist ja Igor Kaasik Vanalinna Hariduskolleegiumist. Ettevalmistunnis tuletatakse üheskoos meelde õigekirjareegleid ja lahendatakse näidislausetega keeleülesannet.

Tallinna päeva etteütluse traditsiooni algatas linnapea Mihhail Kõlvart 2013. aastal, toona veel abilinnapeana haridusvaldkonda kureerides. Ürituse eesmärk on pakkuda võimalust panna koos proovile oma teadmised ja õppida midagi uut Tallinna kohta. Etteütlust on seni kirjutatud Tallinna Ülikoolis, kinos Kosmos ja Vabaduse väljakul. Teksti on lugenud kirjanikud Andrus Kivirähk, Jan Kaus, Ilmar Tomusk ja Eduard Vilde (näitleja Peeter Kaljumäe kehastuses), vigursuusatamise maailmameister ja olümpiapronks Kelly Sildaru, muusik Reket, laulja Ivo Linna ja näitleja Märt Avandi ning mitmed teised tuntud inimesed. Sellel aastal on taas oodata põnevaid kohtumisi.

Tallinna päeva tähistatakse 15. mail (sest sel päeval aastal 1248 saadud Lübecki linnaõigus tähendas Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade sekka). Tänavu saab Tallinna päeva sündmusi nautida kolmel päeval, 13.–15. mail. Kogu programm on avaldatud veebilehel tallinn.ee/tallinnapaev.

   

Uudise rubriigid: