01.06.2017

Keskkonnakaitsepäevast lehvib Pirita ja Pikakari supelrandadel ökomärgis Sinilipp

5. juunil, rahvusvahelisel keskkonnakaitsepäeval heisatakse Pirita ja Pikakari supelrandadel rahvusvaheline kvaliteedi ökomärk „Sinilipp“.

Tallinna kahte supelranda tunnustatakse kvaliteedimärgiga Rahvusvahelise Keskkonnahariduse fondi FEE poolt juba neljandat aastat järjest. Pärast pikka vaheaega heisatakse tänavu sinilipp ka väljaspool Tallinna – Pärnu rannas.

Sinilipu heiskamise tseremooniad toimuvad 5. juunil, algusega kell 11:00 Pirita rannal ja kell 13:00 Pikakari rannal. Pidulikust tseremooniast võtavad osa nii abilinnapea Kalle Klandorf, Pirita linnaosa vanem Tõnis Möldre, Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid kui ökomärgise „Sinilipp“ programmi Eesti koordinaator, Eesti Looduskaitse Seltsi juhatuse liige Juhan Telgmaa. Pärast Sinilipu pidulikku heiskamist Pikakari rannal on huvilistel võimalik osaleda kepikõnnitreeningul Paljassaare poolsaarel ja Pikakari rannas. Kepikõnnitreeningu viib läbi kogemustega treener. Soovi korral on kepikõnnikepid võimalik saada kasutusse kohapeal. Pirita läheb uuele rannahooajale vastu tervisesportlaste ja rannakülastajate rõõmuks rekonstrueeritud rannapromenaadiga.

„Ettevalmistused puhkajate vastuvõtmiseks Tallinna randadel on lõppenud ning jääb loota, et rannailmad end enam kaua oodata ei lase,“ sõnas abilinnapea Kalle Klandorf. „Randadele omistatud rahvusvaheline tunnustus kinnitab jätkuvalt teenuste head kättesaadavust ja kõrget kvaliteeti kui annab tunnistust puhtast keskkonnast,“ lisas abilinnapea.

Tallinna Keskkonnaamet planeerib suviseks rannahooajaks mitmeid keskkonnahariduslikke tegevusi. Neist esimene saab toimuma juba 5. juuni õhtul koostöös Tallinna Linnamuuseumiga. Algusega kell 17:00 on huvilised oodatud Tallinna supelrandade ajalugu tutvustavale loodusõhtule Kiek in de Kök´i muuseumi (Komandadi tee 2). Ajaloolane Toomas Abiline annab ülevaate nii supelrandade kui rannakultuuri ajaloost, rannahoonetest, suplusriietusest ja rannahoonetes toimunud üritustest. Suvise Pirita rannaala ja piirkonna loodusväärtustega saab tutvuda 15. juunil toimuval juhendatud õhtumatkal. Kogunemine Pirita Rannavalve hoone ees kell 18:00. Matka kestvus 1,5 tundi. Tallinna Merepäevade raames viib Tallinna Keskkonnaamet loodushuvilised tutvuma Aegna saare loodusväärtustega. Traditsiooniliselt toimuvad ka sellel aastal kogupere keskkonnahariduslikud üritused sinilipulistes Pikakari ja Pirita randades. Käesoleval aastal on töötubades tutvustatavad teemad seotud keskkonnakaitse, sh Läänemere kaitse, taaskasutuse propageerimise ja elanike keskkonnateadlikkuse parandamisega. Töötoad toimuvad Pikakari rannas 29. juulil ja Pirita rannas 30. juulil ajavahemikul 11-15.

Kõik üritused on tasuta. Osalemisest 5. juuni loodusõhtul ja 15. juuni õhtumatkal palume teada anda läbi veebilehe http://www.tallinn.ee/est/Vorm-loodusohtu-ja-ohtumatk

Pirital ja Pikakaril on rannalistele kättesaadavad kolmes keeles bukletid Pirita ja Pikakari kaitsealustest objektidest ja puhkealadest.

2017. aastal heisatakse „Sinilipp“ 37 riigis enam kui 4200 supelranda ja väikesadamasse üle maailma. Eestis taastati võimalus taotleda sinilipp 2014. aastal Tallinna linna ja Eesti Looduskaitse Seltsi koostöö raames. Tallinnas koordineerivad randade keskkonnateadlikumat haldamist Pirita ja Põhja-Tallinna linnaosavalitsused ning Tallinna Keskkonnaamet.