04.11.2019

Kesklinna esimene kooperatiivelamu tähistas juubelit

Tallinna kesklinnas peeti omapärast sünnipäevapidu: linnaosa esimene eriprojekti järgi valminud kooperatiivelamu sai 50-aastaseks.

„See maja otse USA saatkonna vastas aadressil Kentmanni 9 esindab killukest Tallinna kesklinna rikkast ajaloost, mida tasub teada. Julgen oletada, et paljudele tänastele noortele minu põlvkonnast ei olegi teada, mis üldse oli kooperatiivkorter. Lisaks on aga see eriprojekti järgi ehitatud elamu ka oma aja üks silmapaistvaid arhitektuurinäiteid,“ hindas Kesklinna vanem Vladimir Svet. 

Kentmanni 9 tegutseva korteriühistu Sakala juhatuse esimees Inga Käär on majas elanud hulk aastaid, siin oli ka tema lapsepõlvekodu. „Meie maja valmis 1969. aastal Eesti Projektis arhitekt Paul Madaliku koostatud projekti järgi. Tolle aja kohta oli see silmatorkava lahendusega – suurte akende ja klaasustega, avarate trepikodade ja koguni liftiga,“ rääkis Käär. 

Oma välisilme on 50-aastane elamu säilitanud tänini. Selle väärtust arhitektuuriloos tõstis tänasel juubeliüritusel esile ka arhitektuuriajaloolane, Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm

Uudise rubriigid: