23.09.2016

Keskraamatukogus on homme avatud KultuuriKohvik

Eesti rahvusvähemuste päeval on homme, 24. septembril kell 10−17 Tallinna Keskraamatukogu (Estonia pst 8) suures saalis avatud maitsemeeli ja vaimu kosutav KultuuriKohvik. Kohviku päevakava on tihedalt täis pikitud kultuurielamusi, mis kulmineerub avaliku debatiga „Kes mahuvad eestlaste kõrvale?”.

Hommikupoolikul tutvustatakse hispaania kultuuri ja tantsitakse flamenkot, laulu ja tantsuga esinevad komid. Pärastlõunal saab kohvikus kuulata Aleksandr Peljovini ja Ilja Lunini esituses vene romansse ja rahvalaule.

Eesti on alati olnud kirju rahvastikuga multikultuurne riik, viimase rahvaloenduse andmetel elab Eestis 192 rahvuse esindajaid. Kui palju erinevast rahvusest inimesi elab koos ühes keskmises kortermajas Mustamäel, Õismäel, Annelinnas või hoopis Jõhvis? Kui palju me oma teisest rahvusest, erineva kultuuritausta ja päritoluga naabritest teame? Rahvuskultuuride nädala raames korraldatav debatt peegeldab mõtteid, otsib vastuseid ja tahab rohkem teada – kes nad on, millised nad on, mida nad teevad, mida nad söövad, mida nad mõtlevad, tunnevad ja arvavad elust Eestis ja elust mujal. Kuidas on elada külg-külje kõrval nendega, kes end otsast lõpuni eestlastena identifitseerivad? Kas meie oleme millestki ilma jäänud? Kas neil on midagi puudu? Mida saaks ja peaks muutma? Või on kõik hästi? 

Debatil osalevad kolm eesti vähemusrahvuste esindajat. 21. Seto Kuningriigi ülemsootska, Seto laste kooli eestvedaja ja Tallinna Ülikooli kommunikatsiooni õppejõud Annela Laaneots. Eesti Armeenia Rahvusühingu esindaja, Feministeeriumi toimetaja ja vähemustemaatika ekspert Brigitta Davidjants ning Mari kogukonna esimees ja muusik Vitali Rõbakov.

Kultuurikohviku päevakava:

12−13 Hispaania kultuurist räägib ja flamenkot tantsib Anne Mäses

13−14 Komimaast ja komidest räägib Natalia Ganova

14−15 Vene romansse ja rahvalaule esitavad Aleksandr Peljovin ja Ilja Lunin

15−16.30 Avalik debatt Kes mahuvad eestlaste kõrvale?"

Kohvikus pakume rahvusvähemuste hõrgutisi. Hinnad  on väga soodsad, aga kaasa tuleks varuda pisut sularaha.  Kohvikust ei puudu ka lastenurk, kus loetakse rahvusvähemuste muinasjutte ja õpitakse nende mänge mängima.

Tallinn tähistab Eesti rahvusvähemuste päeva nädalapikkuse festivaliga, mis toimub 19.-25. septembrini. Rahvuskultuuride nädalal on võimalik tutvuda erinevate rahvaste kultuuriga, toimuvad näitused, kontserdid, loengud ja õpitoad. Üritused on tasuta.

Rahvuskultuuride nädala kogu kava leiab www.tallinn.ee/rahvuskultuurid