19.03.2018

Kirjaniku, filmirežissööri ja mälu-uurija Imbi Pajuga hirmust

20. märtsil algusega kell 18 toimub Kultuuriköök82-s vestlusõhtu sarjast „Uskuda või mitte?“, kus otsitakse vastust küsimusele, kas kõige taga on tõesti hirm?

„Üks soome psühhoanalüütik soovitas mulle hiljuti Charlotte Bernadti raamatut „Kolmanda Reichi unenäod“,“ räägib Imbi Paju. „Saksa ajakirjanik hakkas kirjutama 1933. aastal üles inimeste unenägusid, mis kaasnesid Hitleri ja tema süsteemi ajupesuga. Psühhoanalüütik ütles, et nii meedia kui avalik ruum võib täita su alateadvuse hirmu ja ärevusega, diktatuurid teevad seda alati. Seega on oluline, et me hoiaks oma teadvuse puhtana. Tähtis on kehtestada piir, kust hirm ei saa üle astuda. See nõuab eneseteadvust, mida saab kasvatada.

Traumauurijad on tõdenud, et inimene kardab kõige rohkem jääda ilma teiste heakskiidust ja tunnustusest. Jagamine ja saamine peaksid lähedastes inimsuhetes olema tasakaalus, seepärast tähistage ja tunnustage üksteist, see teeb maailmast elamiseks parema paiga. Ka poliitilisel tasandil, töökohtadel peab võimu õigesti kasutama. Inimeseks olemist tuleb õppida. Need, kes tegutsevad vaid enda heaolu nimel, näevad teises alati võistlejat, mitte partnerit ja ligimest. Kadedus, egoism, nihilism ja nartsissism esindavad alati kurja. 

Ma ootan endaga kohtuma kõiki neid, keda minu jutt puudutas ja kes tahaksid sel teemal jätkata, et siis kergema meelega ja teadlikumana oma argipäevas tegutseda.“

 

Imbi Paju

  • Rahvusvaheliselt tunnustatud eesti kirjanik, filmirežissöör, ajakirjanik ja mälu-uurija, kelle raamatud on ilmunud paljudes keeltes ja kasutusel paljudes maailma ülikoolides.
  • Õppinud Viljandi Kultuurikoolis, Tartu Muusikakoolis, Eesti Humanitaarinstituudis, Helsingi ülikoolis.
  • Eesti inimarengu aruandes tuuakse ära, et Imbi Paju on toonud oma filmi ja raamatu ”Tõrjutud mälestused” kaudu eestlaste teadvusse ajaloolise trauma mõiste.

 

Raamatud:

Tõrjutud mälestused (2007)

Kõige taga oli hirm (2009), koos Sofi Oksaneniga

Soome lahe õed. Vaadates teiste valu (2011)

Rootsi keeles on ilmunud  ”Tõrjutud mälestused" – Förträngda minnen ja ”Soome lahe õed. Vaadates teiste valu” – Systrar kring Östersjön : att se andras lidande.