03.02.2020

Kloostrimetsa ja Randvere tee vaheline rada saab valgustuse

Valminud on Kloostrimetsa tee ja Randvere tee vahelise jalgtee valgustuse põhiprojekt.

Paljud piritalased ootavad pikisilmi, millal valgustatakse Kloostrimetsa tee ja Randvere tee vaheline jalgtee. Pirita linnaosa vanema Tõnis Liinati sõnul on jalgtee põhiprojekt valmis ning saadetud aasta algul kooskõlastusringile. “Projektis on jalgtee valgustus lahendatud LED-valgustite baasil ning valgustusvõrgu rajamiseks kasutatakse puitposte ja rippkeerdkaablit,” selgitas linnaosavanem. “Kuna valgustus kavandatakse postidele, on postide asukohad kavandatud nii, et nende paigaldamisega ei kaasne olulist puude raiet ning häiriv mõju ümbruskonnale on võimalikult vähene,” lisas ta ja viitas, et valgustatav jalgtee paikneb Pirita jõeoru maastikukaitsealal Viimsi metsa piiranguvööndis, mis seab valgustuse rajamisele ka ajalisi piiranguid. “See tähendab, et valgustuse rajamiseehitustööd tuleb ajastada väljapoole lindudepesitsusaeganing sellest tulenevalt jäävad ehitustööd ilmselt suve teise poolde või sügisesse,” märkis Liinat.

Kasutajate arv suureneb
Valgustuse paigaldamise eesmärkon liikumis- ja sportimisvõimaluste parandamine metsasihilning tõenäoliselt suurenebki inimeste liikumine seal pärast raja valgustamist. Paljud kasutavad sihti koertega jalutamiseks, seal käiakse jooksmas, kõndimas, jalgrattaga sõitmas ning lumega ka suusatamas. “Valgustus rajamine suurendab kindlasti sihil liikujate turvalisust,” sõnas Liinat ning märkis, et jalgrada on orgaanilise jätk Pirita terviseradade võrgustikule Kloostrimetsas. 
Liinat tõi esile, et projektis on välja toodud, kuidas plaanitakse leevendada valgustuse negatiivset mõjuning seda saab tehavähendades valgustitepõlemise aega. Selle saavutamiseks on tõenäoliselt kõige otstarbekam kasutada liikumisanduritega süsteemi, mis lülitab valgustuse kasutajate puudumisel välja.
Paarikilomeetrise Kloostrimetsa tee ja Randvere tee vahelise jalgtee valgustuse põhiprojekti on koostanud Leonhard Weiss OÜ, tellija on Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet. 

Uudise rubriigid: