16.08.2017

Koidula tänav Kadriorus muutub septembri teisel laupäeval kirjandustänavaks

Tallinna Kirjanduskeskus korraldab koostöös Kadrioru Pargi ja paljude teiste partneritega 9. septembril Eesti esimese Kirjandustänava festivali. Festivali eesmärk on tähelepanu tõmmata kirjanduspärandile meie linnaruumis ning tuua samaaegselt ka elav kirjandus otse tänavale.

„Koidula tänav on Tallinnas ainulaadne tänav, sest selle alguses on Tammsaare muuseum ja teises otsas Vilde muuseum. Ent on vähe teada, et tänava keskpaigas asub ka spetsiaalselt eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus on elanud ja elavad tänini mitmed armastatud kirjanikud. Lisaks on tänav ka kirjaniku-nimeline. Teiste sõnadega: Koidula tänav on eriliselt tihe kirjanduslikest jalajälgedest,“ põhjendas asukohavalikut Tallinna Kirjanduskeskuse direktor ja üks peakorraldaja Maarja Vaino.

Kirjandustänava festivali raames tulevad üheks päevaks tänavale nii kirjanikud kui ka kirjandusasutused. Avatud telkides on kogu päev võimalik osa saada spetsiaalselt festivaliks loodud programmist, kohtuda kirjanikega, kuulata kõnekaid kultuuri- ja kirjandusteemalisi arutelusid jms. Teiste seas on kohal Viivi Luik, Tõnu Õnnepalu, Kristiina Ehin, Karl-Martin Sinijärv, Indrek Koff, Doris Kareva, Janika Kronberg jpt. Melu tekitavad ka kultuuriloolised jalutuskäigud, raamatute esitlused, raamatute müük jpm.

„Üheks olulisemaks sündmuseks peame kindlasti Mati Undi-nimelise pingi avamist Luigetiigi ääres,“ ütles Vaino. „Samuti usume, et pisut provokatiivsena mõjub välinäitus linnaruumist, kuhu on paigutatud uusi kirjanike fiktiivseid monumente - saab fantaasia tööle panna ja mõelda, kuidas need päriselus võiksid Tallinnas välja näha.“

Eraldi lastetegevusi pakuvad nii Keskraamatukogu kui ka Rahva Raamat koos Eesti Lastekirjanduse keskusega. Külastajaid ootavad kirjanduslikud välinäitused, tänavatoit, muusika ja mitmed üllatused. Õhtul toimub Vilde muuseumis Raadio Ööülikooli avalik salvestus Joonas Hellermaa ja Kadri Tüüri eestvedamisel. Tammsaare hoovis toimub aga kirjanduspiknik koos Viivi Luige, Tõnu Õnnepalu ja Lauri Sommeriga. 

„Erilise rosina õhtuhämaruses pakub MTÜ Valgusfestival kogu tänava ulatuses kirjanduslikke valgusinstallatsioone näidates,“ sõnas Vaino. „Vaadata saab valgustatud raamatuid, lugeda majaseintelt kirjanike põnevaid ütlemisi ning sõna otseses mõttes näha erinevate kirjanike jalajälgi Koidula tänaval.“

Festival on tasuta! Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare ja Vilde muuseumides on festivali puhul 1-euro päev.

Festivali koostööpartnerid on Kadrioru Park, MTÜ Valgusfestival, MTÜ Disainiöö, MTÜ Jazzkaar, Eesti Rahvusraamatukogu, HeadRead festival, SA Kultuurileht, Kirjastuste Liit, Keskraamatukogu, Tartu Unesco kirjanduslinn, Rahva Raamat koos Eesti Lastekirjanduse Keskusega, Kadrioru Selts, MTÜ Tammsaare ja Vilde Sõprade Selts, Gourmet Cafe, Crasta Catering, Kolm Nuudlit, Bueno Gourmet, Velokohvik.

Üritust korraldab Tallinna Kirjanduskeskus, mis koosneb Tammsaare ja Vilde muuseumitest. Festival on 2017. aasta jaanuaris asutatud asutuse esimene suurem linnaruumiline sündmus.

Lisainfot festivali kohta leiab: www.kirjanduskeskus.ee/kirjandustanavafestival

Uudise rubriigid: