06.05.2022

Kolmas Tallinna muuseumipühapäev toimub 15. mail ehk Tallinna päeval

Tallinna tasuta muuseumipühapäevadega liituvad maikuus Põhja-Tallinnas asuv Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum ja Mustamäe Kultuurikeskuse Kaja galerii.

Tallinna abilinnapea Kaarel Oja avaldas heameelt, et muuseumipühapäeva algatuse haare laieneb. „Senised muuseumipühapäevade algatusega liitunud muuseumid on kõik Kesklinna ja Põhja-Tallinna linnaosades. Nüüd ulatub algatuse haare ka Mustamäele. Kuna Tallinna muuseumipühapäevade roll on tõsta fookusesse muuseumite ja näitusepindade tänuväärne töö, siis oleme äärmiselt rõõmsad, et see ka Tallinna kaardil uute liitujate ja lisandunud linnaosaga välja paistab,“ rääkis Oja.

Kultuurikeskuse Kaja galeriis on aasta lõpuni väljas Mustamäe 60. aastapäevale pühendatud korter-näitus „Minu esimene korter Mustamäel“. Külastajaid tervitab täissuuruses 2-toaline hruštšovka näidiskorter, mille interjöör on loodud koostöös kogukonnaga – mustamäelased on toonud näitusele nii mööbli kui ka tarbeesemed, mis kokku annavad autentse õhkkonna.

Eesti Kaassegse Kunsti Muuseum (EKKM) on isetekkeline kaasaegsele kunstile pühendunud asutus, mis asub kunagise Tallinna Soojuselektrijaama kompleksi ruumides ja avas sel kevadel oma 16. näitusehooaja. Muuseumil on lisaks näitusemajale ka avatud hooviala skulptuuriaia ja kogukondliku aiamaaga. Aprillis avatud hooaja esimene näitus on läti-eesti kunstniku Diana Tamane esimene isikunäitus Tallinnas „Puudutuse tüpoloogia”, millega lõi kunstnik hoone kolmekorruselist planeeringut arvestades iseenda kolme varasema põlvkonna esiemasid käsitleva tundliku mõtiskluse, moodustades nii perekonna koondportree.

Muuseumi tegevjuhi Kadi Kesküla sõnul on EKKMil väga hea meel Tallinna muuseumipühapäeval osaleda. „Ootame 15. mail külla uusi kunstisõpru ja muidugi ka neid, kelles loodame huvi kaasaegse kunsti vastu veel tekitada. EKKMis on avatud Diana Tamane isikunäitus, kuhu kutsume muuseumipühapäeval kolmes keeles giidituuridele: kell 13 eesti keeles, kell 14 vene keeles ja kell 15 ukraina keeles. Hea meelega tutvustame oma maja kui osakest Tallinna tööstusajaloost, ainulaadset kaasaegse kunsti keskkonda, meie avatud skulptuuriparki ja arenevat kogukonnaaeda ning uut EKKMi baari. Tere tulemast meie muuseumi nii sel pühapäeval, aga ka kõigil teistel päevadel. EKKM on avatud teisipäevast pühapäevani kell 12-19 ja meie külastamine on kõigile tasuta,“ lisas Kesküla.

Muuseumipühapäeva raames on seni pakutud tasuta sissepääsu iga kuu esimesel pühapäeval, kuid kuna maikuu esimene pühapäev langes riigipühale, toimub seekordne muuseumipühapäev hoopis Tallinna päeval ehk 15. mail. Nimelt tähistatakse 15. mail Tallinnale Lübecki linnaõiguse andmist 1248. aastal.

Tallinna linna hallatavates Tallinna Linnamuuseumi filiaalides toimub Tallinna päeval, 15. mail mitmesuguseid ekskursioone ja kontserte. Muuseumipühapäeva puhul on Tallinna Linnamuuseumi filiaalidesse sissepääs tasuta, kuid eriprogrammid on piletiga. Üritustele registreerimise ja piletiinfo on leitav linnamuuseumi veebilehel.

Ka Tallinna Kirjanduskeskuse muuseumides toimub Tallinna päeva ja muuseumipühapäeva puhul eriprogramm, nimelt saab lisaks püsinäitustele osa võtta otsimismängust Mati Undi muuseumis, „Kirjanduslik Tallinn“ viktoriinist ja läbida kaardirakenduse kirjandusliktallinn.ee abil jalutuskäike tuntud kirjanike jälgedes. Tallinna päeva puhul lisandub kaardirakendusele verivärske Andrus Kivirähki ja tema kuulsa koera Robini jalutusrada. Tallinna Kirjanduskeskuse muuseumid on 15. mail avatud kella 11-17ni.

Lisainfo muuseumipühapäeva lehel: tallinn.ee/muuseumipuhapaev

Kogu Tallinna päeva programm: tallinn.ee/tallinnapaev

Uudise rubriigid: