09.02.2015

Kõlvart: Tallinn ei saa jagada raha, mida riik ei ole andnud

Tallina Linnavolikogu Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioon süüdistab Tallinna Linnavalitsust pealinna gümnasistide koolilõuna toetuseta jätmises, samas kui sotsidest haridus- ja teadusminister teab isegi, et riik ei ole veel selleks omavalitsustele raha eraldanud.

„Tallinn ei ole saanud jätta koolilõuna toetust maksmata, sest seda toetust ei ole Tallinn ega ka teised kohalikud omavalitsused, riigilt veel saanudki,“ märgib Kõlvart. 

Koolilõuna toetus eraldatakse kohalikele omavalitsustele Vabariigi Valitsuse määrusega, mida ei ole 9. veebruari seisuga veel välja antud. Riigi toetusfondi jaotamise ja kasutamise tingimused said kehtestatud alles 5. veebruaril, eraldatavate summade suurus pole aga endiselt omavalitsustele teada. 

Abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul kaotavad sotsiaaldemokraadid kontakti reaalsusega,  süüdistades Tallinna linna gümnasistide koolilõuna toetuseta jätmises. „Eriti küüniline kõlab sotsiaaldemokraatide argument, nagu oleksime gümnaasiumiõpilaste koolilõunaga hakanud endale valimiskampaaniat tegema. Samas aga just sotsid on eelmisel aastal aktiivselt filminud reklaami ja trükkinud materjale, kus lubasid 2015. aasta 1. jaanuarist tasuta lõunat gümnaasiumis. Aasta alguses tuli aga haridus- ja teadusministeeriumilt sõnum, et „tasuta lõuna“ on vaid kõnekeelne väljend,“ rääkis abilinnapea. „Mis oleks, kui Tallinn oleks öelnud 2013. aasta alguses, et tasuta ühistransport on vaid väljend ning seejärel hakanud süüdistama riiki selle kinni mitte maksmises? Tasuta transport on meil aga rakendatud, tasuta koolilõuna on ikka üks lubadus.“ 

Abilinnapea sõnul on Tallinn endiselt valmis tagama tasuta koolilõuna põhikooliõpilastele ning gümnaasiumiõpilastele vähekindlustatud peredest, milleks kulub linnal ligi 3,2 miljonit eurot. „Gümnasistide koolilõuna toetuseks ei ole aga riigilt seni laekunud linnakassasse ühtegi senti. Kui see raha märtsis või aprillis linnaeelarvesse laekub, jõuab see ka koolide eelarvetesse ning see on koolidele teada,“ kinnitas Kõlvart. „Seejärel on võimalik toitlustajatel seni makstud summa vanematele osaliselt kompenseerida.“