02.09.2019

Kullatera Lasteaias sõitis innovatsioonirong

Eestit tuntakse välismaal digitaalse võlumaana, kus kasvavad üles helgete ajudega leiutajad. Kullatera Lasteaed annab Eesti eduloosse oma panuse progerongi päeva kaudu.

19. septembril kogunevad Kullatera Lasteaeda mitmed haridusinnovatsiooni huvilised, kes tutvuvad progerongi päeval uue LEGO Education Coding Express komplektiga – programmeerimise ABC-d õpetava raudteekomplektiga, mis on mõeldud eelkõige 2-5aastastele lastele.
Programmeerimine on uus kirjaoskus, mille arendamisega tuleks alustada juba varakult. See võimaldab lastel õppida disainima, looma ja väljendama ennast läbi digitehnoloogiate.
Coding Expressi komplekti tuumaks on LEGO DUPLO klotsid ning mootori ja värvianduriga progerong. Kui lapsed ehitavad väikestes tiimides valmis rongi ja rongiraja, äratavad nad kaadervärgi ellu eri värvides aktiivklotsidega. Need aitavad lülitada sisse ja välja näiteks rongi tulesid ning muudavad rongi suunda. Kuid enne ehitustööga pihta hakkamist peavad lapsed mõtlema - mida peaks rong tegema esmajärgus? Täpselt nii nagu programmeerija mõtleb enne tööga alustamist välja, kuidas programm peaks käituma ja mis funktsiooni täpsemalt täitma.
Kullatera Lasteaia õpetajad Signe ja Meril läbisid maikuus Coding Express koolituse ja õpetajatel on komplekti kasutamisel juba mõningane kogemus. Õpetajatele meeldis enim Coding Express juures asjaolu, et seda on lihtne kasutada ning pärast lühikest juhendamist oskavad ka tehnoloogiakauged õpetajad progerongiga toimetada ja lapsi juhendada.
Meeskonnamängu käigus õpivad lapsed koostöö olulisust ja robootika põhimõtteid – näiteks seda, kui oluline on lihtne tsükkel. Lisaks aitab suurte klotsidega mängimine arendada lapse motoorikat ja õpivõimet. LEGO Education Coding Express toimibki põhimõttel, et mängimine peaks olema õppimine.
Arendavate mänguasjade maaletooja Insplay tegevjuht Andres Sirel usub, et Coding Express sobib igasse lasteaeda, kus väärtustatakse STEAM ehk lõimitud tulevikuoskustele keskenduvat õpet. „Progerong loob silla praktiliste teadmiste ja mängulise õppimise vahel,“ ütles ta. „Tänu komplekti eesti- ja venekeelsele põhjalikule õpetajajuhendile on lasteaedadel mugav programmeeritav rong igapäevases õppetöös kasutusele võtta,“ lisas Sirel.
Progerongi päev toimub 19. septembril kell 13.15-14.45 Kullatera Lasteaias.