10.01.2019

Kunagine sünagoog tähistati infotahvliga

Kesklinna valitsus koos juudi kogukonnaga avas täna Tallinnas Rävala pst ja Kivisilla tn nurgal Suure Koraalse sünagoogi kunagise asukoha lähistel infotahvli.

Infotahvli avamisel kõneles Eesti pearabi Shmuel Kot. Juudi kogukonna juht Alla Jakobson kutsus kõiki osalejaid asetama sümboolse mälestuskivi infotahvli juurde. Ajakirjanik ja kodu-uurija Josef Kats tutvustas piirkonna ajalugu. 

Pühapäeval, 13. jaanuaril kell 13 saavad kõik huvilised osaleda samas nii eesti- kui venekeelsel tasuta ekskursioonil, kui Maakri asumit tutvustavad giid Signe Paalandi ja Josef Kats. Kogunemiskoht on infotahvli juures.

„Juudi kogukond on sajandeid mänginud olulist rolli Tallinna ajaloos ja me peame oluliseks, et selle kogukonna liikmete jaoks väga tähendusrikas Suure Koraalse sünagoogi kunagine asukoht oleks linnapildis tähistatud. Julgen väita, see on üks väike, aga siiski väga vajalik samm möödunud sajandi keerulise ajalooga leppimisel. Samuti aitab see samm säilitada mälestust selle kohta, kuidas nägi meie kodulinn välja siis, kui loodi Eesti Vabariik,“ üles Kesklinna vanem Vladimir Svet. 

Suur Koraalne sünagoog asus aastatel 1885–1947 praeguse Rävala pst ja Laikmaa tn nurgal. Uusromantilises stiilis hoone ehitati Nikolai Thamm vanema projekti järgi ja jäljendas kuulsat Viini sünagoogi. Teise maailmasõja ajal muutsid Saksa okupatsioonivõimud sünagoogi laohooneks. Tallinna pommitamisel Nõukogude lennuväe poolt 1944. aasta 9. märtsi ööl sai sünagoog kannatada ning hoone varemed lammutati 1947. aastal.

Tahvli paigaldamine on osa Kesklinna valitsuse projektist sada aastat tagasi linnaruumis olnud ja nüüdseks hävinud rajatiste tähistamiseks. Esimene taoline infotahvel avati läinud detsembris Koidu ja Luise tänavate nurgal Marie Underi sünnikodu asukohal. Teine, Kuremäe abikloostrile pühendatud infotahvel, avati Gonsiori ja Reimani tänava nurgal eelmisel laupäeval. 

Fotol: Alla Jakobson, Vladimir Svet ja Shmuel Kot.

Uudise rubriigid: