15.04.2019

Kutse harjutama ülelinnaliseks Tallinna päeva etteütluseks

Traditsiooniline Tallinna päeva etteütlus toimub 15. mail 2019 kell 13.00 Vabaduse väljakul. Teksti ütlevad ette vigursuusatamise maailmameister Kelly Sildaru ja muusik Reket. Kõik huvilised on oodatud ka ettevalmistustundidesse.

„Seekord toimub etteütlus Vabaduse väljakul ehk otse linna südames. Ja kui me juba korraldame etteütluse avalikus linnaruumis, siis tekkis mõte luua ka eraldi eesti keele tänav – Harju tänavast saab omamoodi keeletänav, kus on võimalik külastada näitust ja teha palju muud põnevat,“ on öelnud ürituse eestvedaja, Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. „Lisaks etteütlusele saavad linnaelanikud osaleda veel mitmetel huvitavatel üritustel: eesti keele töötubades, seminaridel jne. Enne etteütlust korraldame huvilistele ka eesti keele tunde.“

Ehk kui varasematel aastatel on kriitilisemaid keelereegleid üle korratud vahetult enne etteütlust, siis tänavu saavad kõik soovijad oma teadmisi värskendada juba varem. Pole ju tegu pelgalt võistlusega, vaid tähelepanu all on hea eesti keele oskus laiemalt.

Ettevalmistustundidesse on oodatud nii õpilased, kes soovivad enne eksameid õigekirja korrata, kui ka teised inimesed, kelle jaoks korrektne eesti keel on oluline. Tundides tehakse lühikokkuvõte kolme õigekirjavaldkonna (algustäheõigekiri, kirjavahemärgistus ning numbrite ja lühendite kirjutamine) peamistest reeglitest ja arutletakse õigekirjaga seotud probleemide üle. Peatutakse viimastel reeglimuudatustel ning kinnistatakse teadmisi praktiliste harjutuste ja ülesannetega.

Ettevalmistustunnid toimuvad Gustav Adolfi Gümnaasiumi Kotzebue majas (Vana-Kalamaja 9) järgmiselt:  

  • 24. aprill kell 18:00-19.00, teema „Kas Nublu või nublu? Suurest ja väikesest algustähest“ (Registreeru siin)
  • 2. mai kell 18:00-19.00, teema „Üks koma kõik! Kirjavahemärgistuse probleemkohti“ (Registreeru siin)
  • 9. mai kell 18:00-19.00, teema „Kõik need konksud ja kriblakad. Numbrite ja lühendite õigekiri, ne- ja line- liiteliste sõnade kokku- ja lahkukirjutus“ (Registreeru siin)

Tunde viivad läbi: Reili Argus, PhD, Tallinna ülikooli eesti keele professor, filosoofiadoktor eesti keele alal, Emakeele Seltsi keeletoimkonna liige; Merilin Aruvee, Tallinna ülikooli emakeeleõpetuse ja rakenduslingvistika lektor; Helen Hint, Tallinna ülikooli lingvistika lektor.

Tallinna päeva tähistatakse 15. mail (sest sel päeval aastal 1248 saadud Lübecki linnaõigus tähendas Tallinna vastuvõtmist Euroopa linnade sekka), tähtpäeva eesmärk on väärtustada linna ajalugu ja tallinlaseks olemist, tutvustada pealinna tänapäeva ja minevikku nii Eestis kui ka mujal maailmas.

Tallinna päeva puhul Tallinna-teemalise etteütluse kirjutamise traditsioon sai alguse 2013. aastal. Etteütlust saavad kirjutada nii õpilased, üliõpilased kui ka täiskasvanud, nii eesti kui ka vene keele kõnelejad, tuleb vaid eelnevalt registreeruda.

Tallinna päeva etteütluse korraldaja on Tallinna Linnavolikogu Kantselei koostöös Tallinna Haridusameti, Eesti Keele Instituudi, Tallinna Kirjanduskeskuse, Tallinna Ülikooli ja Tallinna munitsipaalkoolide eesti keele õpetajatega. 

  

Allikas: Tallinna päeva etteütluse koduleht (https://www.tallinn.ee/etteutlus/)

  

Uudise rubriigid: