24.11.2017

„Laske kadrid sisse tulla!“

24.novembril 2017 tähistas Suur-Pae Lasteaia pere kadripäeva.

Terve nädala enne kadripäeva, lapsed ootasid väga, et kui lasteaeda tulevad, siis hakkavad nad kõik koos kadripäevaks riideid õmblema ja maske meisterdama. Lapsed said tutvusid eesti rahva kommetega. Nad said teada, mida pannakse kadripäeval selga ja mida süüakse. Koos õpetajatega tegid nad kadripäeva maske ja kaunistasid neid, jälgides kadripäeva traditsioone.

Kadripäeva eelõhtul, 24. novembril käisid Tallinna Suur-Pae Lasteaias ringi kadrisandid, kelleks olid lasteaia vanemate rühmade lapsed, nii tüdrukud kui ka poisid. Kõik Kadrid olid riietatud heledatesse naiste rõivastesse. Kadrid käisid ringi perena. 05.rühma "Jaaniussikeste" juhtiks on kadriema - eesti keele õpetaja Maria. 12. rühm "Lõvipojad" juhtiks on kadriema - eesti keele õpetaja Olga. Ühel kadriemal oli käes vitsakimp, teisel oli käes kepp. Kadridel oli kaasas ka kadrititt. Tuppa saamiseks tulid kadrid ukse taha määgima ja laulma. Lapsed olid õppinud selleks ka paar laulu pähe: “Laske kadrid sisse tulla, kaadrii, kaadrii… kadri varbad valutavad, ka-trii, ka-trii, kadri küüned külmetavad, ka-trii, kat-rii…”. Enne, kui Kadrid sisse lastakse, pidid nad määgima. Siis kutsuti sandikesed sisse, lausuti: “Kui ilus lammas tuli, ute-ute, tule sisse!”

Kadrid mängisid rahvamänge ja laulsid eestikeelseid laule. Kadriema oli lastele rääkinud, et vanasti käisid kadrisandid talust talusse, viisid karjaõnne, tegid lärmi ja helistasid kellasid. Seda sellepärast, et kella helin ja kõva hääl ajavad kurjad vaimud eemale. Kadrisandid on ikka ilusad ja valged. Maanaistel ei olnud uhkeid kübaraid ja siidiseelikuid. Kadripäeval said nad end linnapreilide moodi pitsi ja satsidega ehtida. Kübara asemel kõlbas ka õlgedest või heinast tehtud peakate, mida kaunistati paelte ja lilledega. Kadrisandid sidusid valged linad ümber, panid valged särgid selga ja pitsid-paelad külge. Jalas kandsid kadrid valgeid sukki ja käes valgeid kindaid. Ainult nägu peideti, et naabrid ära ei tunneks. Pähe võis panna maski või lihtsalt padjapüüri. Padjapüürile joonistati silmad, suu ja nina ning lõigati augud sisse. Tänapäeval ei käi kadrisandid enam karjaõnne pärast. Pigem toovad nad perele ja lastele lihtsalt õnne. Vanasti vaatasid sandikesed toas ringi ja noomisid lohakuse eest. Nüüd laulavad ja tantsivad, mängivad ja ennustavad.

Nüüd lapsed teavad, et kadri on karjakaitsja. Kadripäev nagu mardipäevgi tähistab talve saabumist. Palju on ühist ka nende kahe päeva kommetes – mõlema juurde kuulub sanditamine ja rohkete laulude saatel andide kogumine, samuti pärastine pidu, kus lapsed lõbutsevad ja ühiselt kogutud saaki söövad. Lasteaias armastatakse neid kaht tähtpäeva vastandpaarina võtta: mardipäev on meeste püha, kadripäev on naiste püha, mart põllu kaitsja, kadri karja kaitsja, mardid on mehed, kadrid on naised, mardid on mustad ja koledad, kadrid on valged ja ilusad. 

Kadripäeval oli keelatud igasugune villaga seotud töö – ketramine, kudumine, nõelumine, sest arvati, et nii võib lammastele kahju teha. Kadrid tõid karjaõnne. Kadride esinemine ei olnud nii lärmakas kui martide oma. Põrandale visati ube ja herneid. Lauldi, küsiti mõistatusi, tantsiti, mängiti mänge. Traditsioonilised toidud olid tangupuder, mida viidi ka naabritele, kiisel, lambaliha tangupudruga, soolaga keedetud herned ja oad, kama või kamapallid.

Lapsed viskasid sokke, mängisid eesti rahva mänge "Õunake" ja "Kes aias", arvasid ära mõistatusi. Kadriema õpetaja Maria küsib, näiteks: “Millise võtmega ei saa uksi lahti teha?”. Pereema jääb vastuse võlgu. “Noodivõtmega”, – ühe häälega vastavad nutikad kadrid. Kadrihani kontrollib, kas lapsed lugeda oskavad. Kui ei, siis “nokib” ja näpistab.
Kadridele anti eri sorti komme, kalja, kapsast, lõnga, kangast ja perenaise vana seelik.

Lapsed said huvitava kogemuse, mis toetab eesti keele omandamist ning annab võimaluse õppida mängu kaudu. Tallinna Suur-Pae Lasteaia pere saab kadridelt sobivat õnne:

Ettenurka eideõnne
tahanurka taadiõnne
neljanurka neiu õnne.

Vaata pilte siit: