21.04.2017

Lasnamäel tähistatakse Jüriöö ülestõusu 674.aastapäeva

Lasnamäe Linnaosa Valitsus kutsub kõiki linnaelanikke pühapäeval, 23. aprillil kell 20 Jüriöö parki Jüriöö ülestõusu aastapäeva tähistama.

Üritus on elamusterohke: hobustel saabub võidutuli, aupaukude saatel süüdatakse lõke, toimub tervitussaluut, sõna võtavad poliitikud, sõjaväelased ja Eesti avaliku elu tegelased. Piduliku tseremoonia järel pakutakse külalistele  hotelli “Susi” õuel sõdurisuppi ja kuuma teed.

Jüriöö ülestõus algas jüriööl, 23. aprillil 1343 Harjumaal ühel mäekünkal asuva maja süütamisega, mis andis märku, et kooskõlastatud ülestõus on alanud. Eestlased valisid endi hulgast neli kuningat ja kogunesid 10 000 mehega Tallinna alla. Jüriöö ülestõusu aastapäeva tähistamise traditsioonile pandi alus 1995. aastal, ühtlasi oli see kõigi Eesti vabaduse eest võidelnute memoriaalpargi rajamise alguseks. Pühapäeval, 23. aprillil möödub ülestõusust 674 aastat. Tänaseks on Jüriöö Pargist kujunenud ajalooline paik, kus tähistatakse mitmeid Eesti tähtpäevi.

Lasnamäe linnaosa vanema Maria Jufereva sõnul on Jüriöö ülestõusu tähistamine aastatega muutunud linnaosas tähtsaks traditsiooniks. «Iga selline üritus ühendab inimesi ja aitab mäletada ajalugu. Meil on hea meel kutsuda kõiki inimesi pühapäeval toimuvale pidulikule tseremooniale,» ütles Jufereva.