31.05.2017

Laupäeval peetakse Tallinna Lastehaigla hoovis esimene Ponseti-laste minimaraton Eestis

Laupäeval, 3. juunil kell 11, rahvusvahelisel komppöia päeval, on Tallinna Lastehaiglasse oodatud kõik lapsed, keda on seal Ponseti meetodiga ravitud. Oodatud on ka laste õed ja vennad, emad ja isad, sõbrad ja trennikaaslased.

Võistlus toimub lastehaigla hoovis kolmes vanuserühmas: kuni 3-aastased, 4–6-aastased ning 7–9aastased. Kohtunikuks-üllatuskülaliseks on USA juurtega korvpallur ja treener Howard Frier. Kõik jooksjad saavad medali ja auhinna ning külalised kehakinnitust, pakutakse jäätist ning tehakse näomaalinguid,“ ütles Tallinna Lastehaigla traumatoloog-ortopeed Jana Kritt, rõhutades, et ükski laps ega lapsevanem ei peaks tundma komppöia pärast valehäbi: adekvaatse ja õigeaegse ravi tulemusena ei jää sellest välist märki. Lapsele taastatakse funktsionaalne, korrektne pöid, mis lubab tal vabalt liikuda ja tegelda mis tahes meelepärase spordialaga, välja arvatud ehk ballett. Ainuke ebameeldivus ravi juures on, et see kestab keskmiselt neli ja pool aastat ning tähendab sagedasi kontrolliskäike. Samas välditakse suuri operatsioone kõõluste pikendamiseks ja transpositsiooniks varases imikueas.

Minimaratoni korraldamisel võttis Tallinna Lastehaigla eeskuju Ponseti rahvusvaheliselt ühenduselt. 3. juuni on ühtlasi Ignacio Ponseti sünniaastapäev ning rahvusvaheline komppöia päev.
Lapsele säästlik pöia korrigeerimine on võimalik tänu Hispaania juurtega ortopeedile Ignacio Ponsetile (1914–2009), kes töötas 1950ndatel USAs Iowas välja meetodi, mida on tunnustatud kuldstandardina ning mille järgset aega on nimetatud ka Ponseti ajastuks. Meetodi esimesteks kasutajateks Eestis on dr Galina Iljinskaja ja dr Silvia Nittim Tallinna Lastehaiglast.

Komppöid kui kaasasündinud ortopeediline patoloogia on levimuselt teisel kohal kaasasündinud puusaliigese düsplaasia järel. Reeglina sünnib Euroopas üks komppöiaga laps tuhande kohta. Komppöida diagnoositakse juba raseduse ajal – kogenud radioloogid oskavad pöiavormi hinnata ja noori emasid varakult konsulteerida.
Maratoni korraldamisele aitavad kaasa Gravex Balti OÜ, Howard Frier, Tallinna Lastehaigla, Kologriv Fun Art, Premia AS, D.T.L Consumer Products Eesti AS.

Osalejatel palutakse registreeruda koordineerijate meiliaadressidel Jana.Kritt@lastehaigla.ee, Tiina.Eier@lastehaigla.ee või telefoninumbril 523 1947.