04.09.2017

Lenderite monumendi ideekonkurss on jõudnud lõpusirgele

Teisipäeval, 5. septembril kell 15 Poska majas algaval avalikul koosolekul kuulutatakse välja Voldemar ja Elfriede Amanda Lenderi mälestusmärgi ideekonkursi võitja.

Konkursile laekus tähtajaks, 22. augustiks kuus tööd. Konkursi 12-liikmeline žürii eesotsas Tallinna abilinnapea Kalle Klandorfiga hindas I auhinna vääriliseks töö märgusõnaga „Concordia victoriam gignit“. II auhinna sai võistlustöö märgusõnaga „Luubi all“ ning III auhinna võistlustöö „Koos“. Teiste hulgas märgiti ära veel töö märgusõnaga „Astmed“. Konkursi auhinnafond kogusummaga 25600 € jaotatakse vastavalt: I koht – 13200 €, II koht – 8000 € ja III koht – 4400 €. 

Poska majas toimuval avalikul koosolekul avatakse auhinnatud tööde nimekaardid ja avalikustatakse autorite nimed. Samas saab tutvuda ka nelja parema tööga.

„On rõõmustav, et võimalusest luua mälestusmärk korraga kahele inimesele, haarasid kinni mitu skulptorit ja arhitekti, kes pakkusid välja toredad ideelahendused. Laekunud ideedes olid autorid tõlgendatud nii Voldemar ja Elfriede Amanda Lenderi isikuid kui ka nende omavahelist suhet, samuti püüti mõtestada ümbritsevat linnaruumi,“ märkis konkursi žürii esimehe asetäitja Tallinna Linnaplaneerimise Ameti juhataja Anu Hallik-Jürgenstein.

Konkursi täpsema infoga saab tutvuda Tallinna veebilehel.

Monumendi püstitamine Lenderi koolimaja vahetusse naabrusse on linna poolne panus tähistamaks Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Voldemar ja Elfriede Lenderil on oluline tähtsus ja roll Tallinna ja Eesti ajaloos. Voldemar Lender oli aastail 1906-1913 esimene eestlasest Tallinna linnapea. Selleaegne majatüüp - Tallinnas laialdaselt ehitatud puidust odav üürimaja - on saanud ajastu märgina Lenderi nime. Kõige enam Lenderi tüüpi maju on säilinud Pelgulinnas, Kalamajas, Kelmikülas, Kassisabas, Uues Maailmas, Kitsekülas, pisut vähem Kadriorus, Veerenni, Tatari, Raua, Torupilli ja Sikupilli asumites. Nimetatud asumid on kuulutatud miljööväärtuslikeks hoonestusaladeks.

Voldemar Lenderi kõrval on Eesti ajaloos oluline tegelane ka tema abikaasa Elfriede Lender, kelle eestvedamisel alustas 1907. aastal Tallinnas tööd temanimeline tütarlaste eragümnaasium. See oli esimene eesti tütarlaste kool Eestimaa kubermangus.