04.09.2018

Lepatriinu lasteaias peeti lõikuspidu

Kevadel külvasid Tallinna Lepatriinu Lasteaia kuue rühma lapsed projekti „100 teraviljapeenart” raames suvinisu, kaera, otra, speltanisu, põlduba, hernest, tatart ja lina. 30. augustil peeti lasteaias lõikuspidu.

Palav ja vihmavaene suvi tegi põllumehed murelikuks, kuid taimed tärkasid ja õitsesid ning terad valmisid kenasti. Lõikuspeol lõikas perenaine vilja sirbiga, nagu vanasti. Hiirekesteks kehastunud õpetajad sidusid vilja vihkudesse ja lapsed teadsid täpselt, et nüüd peab viima viljavihud kuivama.

Töö tehtud, algasid vana-aja mängud: paela kerimine, viljakoti kaalumine, sirbi viskamine, kingsepa silma torkamine, vägikaika vedamine ja muidugi kõigi lemmik – köievedu.  Mängiti „Me lähme rukist lõikama” ja lauldi regilaulu. Põllumehi ei seganud väike seenevihm, nauditi oma töö tulemust ja oli tore sõpradega koos mängida.

Peo lõpuks söödi-joodi kama, kaeraküpsiseid ja soolaube. Oma külvatud tatart tulid koristama ka kevadel lasteaia lõpetanud lapsed koos vanematega. Kui saak saab kuivatatud, kasutatakse seda õppevahendina ning jõulukaunistuste valmistamiseks.

Eesti Taimekasvatuse Instituudi projekt „100 teraviljapeenart”, mis kutsuti ellu EV100 üritusena, oli lastele väga õpetlik. Lapsed said ise toimetades teada, kust ja kuidas jõuab toit meie lauale. Viljakasvatust on plaanis jätkata ka edaspidi.   

 

Kaja Eskel, Lepatriinu Lasteaia keskkonnahoiu töörühma juht

Uudise rubriigid: