12.04.2019

Liivamäe lasteaias pandi püsti inkubaator ja hauti välja tibud

Tallinna Liivamäe Lasteaed viis läbi erakordse loodusprojekti – lasteaias pandi püsti inkubaator ja hauti välja tibud. Linnud leidsid endale kodud laste peredes.

Veebruari alguses said vanemad lasteaiast kirja, kus räägiti plaanis olevast looduse uurimise projektist ning küsiti nende nõusolekut ja ideid. Samuti sooviti teada, kas nad tahaksid koorunud tibusid endale maale viia. Tulemus oli ootamatu – soovijaid oli rohkem kui tibusid!

Märtsis saabus kauaoodatud inkubaator, munad toodi direktori maakodust. 12. märtsil lülitati masin sisse ning pandi munad 21 päevaks hauduma. Kõik rühmad käisid hauduvaid munasid uudistamas. Mõned uudishimulikud olid lausa ninapidi masina klaasseina vastas ja arvasid, et munadest juba midagi kostub.

Kolmandal ja viiendal päeval kontrollisid õpetajad ja lapsevanemad, kas munades juba midagi toimub. Kõigi üllatus oli suur, kui üsna mitmes munas uut elu nähti. Hoolekogu koosolek algaski munade läbivalgustamisega, sest ka lapsevanemad polnud midagi sellist oma silmaga näinud. Järgnevad 18 päeva käidi ikka kontrollimas, kas munad ilusti alles ja terved.

1. aprillil saabus kauaoodatud koorumispäev. Kõigepealt kostus ühest munast viuksumist, seejärel ilmus esimene nokaauk. Kõik lapsed jooksid tibu toimetamist munakoore lõhkumisel vaatama. Tuba oli uudistajaid pidevalt puupüsti täis. Tibu toksis nokaga muna tömbimat otsa ning lapsed innustasid teda kõva häälega.

Lõpuks kooruski lasteaiapere esimene tume tibu. Kooruvatele tibudele oli valmis pandud kast soojendava lambi, toidu ja joogiga. Mõnda aega kuivas ja puhkas tibu lambi all. Kui lapsed uuesti tibu vaatama tulid, oli ta juba kohev ja siblis kastis ringi.

Edasi püüti teha nii, et kõik koorumist näeksid. Kui lapsevanemad õhtul lastele järele tulid ja tibu parajasti kooruma hakkas, ei saadud koju minna enne, kui koorumine nähtud. 

Kuna kogu protsess oli nii vanematele kui lastele eriliselt ahaa-elamust pakkuv, otsustati inkubaator aprilli 3. nädalal uuesti käima panna. 

Imbi Pajula, Tallinna Liivamäe Lasteaia direktor

Uudise rubriigid: