04.10.2017

Lilleküla uue koerte jalutusväljaku avamine 6. oktoobril kell 12:30

Reedel avavad Tallinna tegevlinnapea Taavi Aas ja abilinnapea Kalle Klandorf vastvalminud Lilleküla haljasala ja koerte jalutusväljaku, mis on Tallinnas juba 20. ja Kesklinnas neljas.

Kõik huvilised on oodatud uudistama vastvalminud kergliiklusteed, puhkekohti ja koerte treeningväljakuid. Avamisel demonstreerivad treeningelementide kasutamist Agility-koerad, pakume kuuma jooki ja suupisteid. Tublimatele koertele närimiskont.

Lilleküla koerte jalutusväljak on Tallinnas juba 20. avalik väljak, kus saab koera rihma otsast lahti lasta ning koerasporti harrastada. Kesklinnas on Lilleküla väljak neljas, Kristiine linnaosas on praegu kaks koerte väljakut. Tallinna koerte ja kasside pidamise eeskirja kohaselt peab koer olema avalikus kohas alati jalutusrihma otsas, lahtiselt võib koera jooksma lasta ainult aiaga piiratud koerte jalutusväljakutel. Kõik väljakud on varustatud ekskremendikastide ja biolagunevate kottidega, et oleks mugav oma lemmiku järelt koristada. Linn korraldab rajatud koerte jalutusväljakutel regulaarset koristamist ja ekskremendikastide täitmist kottidega. Lisaks heakorra tagamisele on koerte jalutus- ja treeningväljakud vajalikud ka selleks, et koerte jalutamine oleks linnas kõigi jaoks ohutu ning pakuks koertele vajalikku liikumisvabadust ja väljakutseid. Agility on koeraspordiala, kus koer läbib aja peale ja kindlas järjestuses mitmesugustest takistustest koosneva raja, mille juures on peamine inimese ja koera omavaheline koostöö ja kontakt. Kõikidel Tallinna koerte jalutusväljakutel saab koera mõnel Agility-elemendil proovile panna.

Lilleküla raudteejaama ja A le Coq Arena vahelisele alale rajas Tallinna Keskkonnaamet moodsa linnaruumi, kus on mugav liikuda nii jala kui ka jalgrattaga. Haljasala projektlahendus on välja töötatud nii, et see arvestaks maksimaalselt ümbritseva keskkonnaga, sealsete piirangutega, ratsionaalse ruumikasutusega, loogilise ja sidusa jalgteede võrgustikuga. Kujunduslikult lahendati suurte ja väikeste koerte väljak jalgpallistaadioni sümmeetria põhimõttel (inspireerituna Lilleküla jalgpalliväljakutest, mis rivis kulgevad kahe raudtee kolmnurka ning selle rivi lõpetab kavandatud koerte väljak), kus ühel pool on väiksed koerad ja teisel pool suured koerad. Kahte koerte väljakut eraldavad piirdeaiad, hekid ja kergliiklustee. Samas ühendab väljakuid kivisillutisega ring, mis on inspireeritud jalgpallistaadioni keskel olevast ringist. Jalgväravad on kavandatud platside suhtes keskele ehk siis jalgpalliväravate asemel. Jalutusväljakud suurtele ja väikestele koertele on vastavalt 1275 ja 975 ruutmeetrid suured ning kogu ulatuses liivaga kaetud, et vältida liigniiskuse probleeme ka väga sajusel ajal. Mõlemal väljakul saab viiel erineval treeningelemendil arendada koera kiirust, osavust ja koostööd omanikuga. Väikeste koerte platsil on kaks hüpperõngast, rippsild, lamamislaud ja kaks kahe kaldteega poomi; suurte koerte platsil kahe kaldteega poom, slaalomipostid, hüppetakistus tõke, A-takistus ja lamamislaud. Treeningelementide juurde paigaldati ka kasutusjuhendid, et aidata koeraomanikel atraktsioone õigesti kasutada.

Koerte jalutusväljakute ala sisse ja ette, sissepääsude lähedusse paigaldati kokku 8 pargipinki, 4 prügikasti ja 2 koerte ekskremendikasti. Neli pargipinki ja kaks prügikasti on paigaldatud veel koerte väljakute ja Lilleküla raudtee tunnel vahelise jalgtee äärde, et ka koertest veidi eemal oleks võimalus jalga puhata. Haljasalal on ka tänavavalgustus, kõrghaljastus, hekid ja lastele kelgumäed. Puud ja põõsad on istutatud eesmärgiga olemasolevat lagedat ala vertikaalselt liigendada pakkudes tuulekaitset, varju päikese eest ja tekitades väiksemaid hubasemaid ruume haljasalal. Puud ja põõsad on valitud mõttega, et nende võrsevärvused oleksid erinevad (punane, kollane ja oranž), mis talvisel ajal muudaks ala värvilisemaks ja kontpuu põõsaste kollane ning punane võrse värvus haakuks koerte treeningelementide värvusega. Puudeks  on kavandatud erinevad remmelga liigid, mis on lehe värvuse, võra kuju ja võrse värvuse poolest üksteisest erinevad.

Haljasala projekteeris Toomas Põld maastikuarhitektuuribüroost Loovmaastik ning valmis ehitasid OÜ Maatriks-RP ja OÜ Ardens. Haljasala ehitus läks maksma ligi 172 000 eurot.

Lilleküla haljasalale saab autoga ligi mööda Marta ja Kauba tänavaid, jalgsi läbi Kotkapoja ja Väike-Ameerika tänavaid ühendava kergliiklustunneli (vt lisatud skeemi). Lilleküla haljasala on märgitud skeemil rohelise tähekesega.

Press on avamisele väga oodatud!

Lisainfo jalutusväljakute kohta:  www.tallinn.ee/est/lemmikloom/Koerte-jalutamine
Triinu Maandi
Tallinna Keskkonnaameti heakorra ja jäätmehoolde osakonna peaspetsialist
616 4004, Triinu.Maandi@tallinnlv.ee