23.08.2021

Linlased on oodatud Läänemere päeva loodusretkedele

Läänemere päeval, mida tähistatakse 26. augustil, toimub Tallinnas mitmeid sündmusi nii mere- ja keskkonnaspetsialistidele kui ka kogu linnarahvale. Juba praegu on käimas registreerimine loodusretkedele Aegna saarel ning jalgsimatkadele Reidi teel ja Vanasadamas.

„Läänemere päeva tähistatakse mitmes Euroopa riigis ning kõigil on ühine eesmärk – tõmmata tähelepanu Läänemere olukorrale ja otsida lahendusi selle parandamiseks,“ sõnas abilinnapea Kalle Klandorf. „Usun, et igal eestlasel on merega oma suhe. Kutsumegi Tallinnas kõiki huvilisi osalema loodusretkedel ja teistel teemapäeva üritustel, mis aitavad mõtestada Läänemere mõju meie elukeskkonnale ja vastupidi. Loodame, et iga osaleja saab inspiratsiooni, kuidas anda oma panus mere tervise heaks ning innustada selleks ka teisi.“

Eestis suuruselt 17. kohal olev Aegna on ainuke saar Tallinna haldusalas, see asub linnast 14 km kaugusel. Alates 1991. aastast on Aegnal maastikukaitseala, et säilitada väikesaare loodust ja ainulaadset kultuuripärandit. Saare loodusväärtusteks on vanad metsad, eriilmelised rannad, väiksed soolaigud ja suured rändrahnud.

Aegna loodusretked algavad kell 10.00. Retke giidideks on Hugo Udusaar (eesti keeles) ja Olev Abner (vene keeles). Igas rühmas saab osaleda maksimaalselt 25 inimest. Alaealised võivad õppereisil osaleda vaid koos täiskasvanud saatjaga. Korraldajad paluvad Aegna õppereiside osalejatel riietuda vastavalt ilmale ning arvestada ka meresõidu ja pika jalutuskäiguga saarel. Laev väljub Piritalt kell 10.30, tagasisõit Aegnalt algab kell 18.30, laev jõuab Tallinnasse kell 19.30.

Reidi tee jalgsiretked stardivad kell 16.30 Ahtri ristmikult (Lootsi 3a hoone ees) ning lõpevad Russalka juures. Reidi tee on üks uuemaid tänavaid pealinnas, mis avas kesklinna veelgi rohkem mere poole. Jalutuskäigul räägitakse Reidi tee tähtsusest linnaruumis, huvitavatest leidudest tänava ehituse käigus, kunstilistest lahendustest tänava promenaadi kujundamisel ja Tallinna ajaloost merelinnana. Eestikeelset matka juhib maastikuarhitekt Kersti Lootus ning venekeelset Gennadi Gramberg.

Loodusretkedel osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine: eestikeelsed õpperetkedvenekeelsed õpperetked.

Vanasadama ekskursioon algab kell 19.00 Inglirannast ning lõpeb (hea ilma korral päikeseloojangu imetlemisega) uuel kruiisipromenaadil. Läbi sadama-ala kulgeval ringkäigul räägib Tallinna Sadama arendusosakonna juhataja Hele-Mai Metsal, milline oli sadam ajalooliselt ning milliseks see kujuneb tulevikus. Vanasadama ekskursioonile saab registreeruda siin.

Korraldajad lähtuvad kõikidest Vabariigi Valitsuse kehtestatud piirangutest ning paluvad, et ekskursioonidest võtaksid osad ainult haigusnähtudeta inimesed, kes omavad COVID-19 vaktsineerimise tõendit, on haiguse läbipõdenud või omavad negatiivset testitulemust (viimase 72 tunni jooksul).

Augusti viimasel neljapäeval tähistatakse Läänemere päeva Eestis, Soomes, Rootsis ja Venemaal, mille raames pööratakse tähelepanu Läänemerele, selle mitmekesisusele ja väärtusele. Läänemere päeva tähistamist kogu Eestis koordineerib Soome Instituut koos Soome suursaatkonnaga Tallinnas.

Kogu Läänemere päeva programmiga Tallinnas saab tutvuda ürituse kodulehel:  www.tallinn.ee/est/keskkond/Laanemere-paev-2021.

Tallinn on üks neljast 2023. aasta Euroopa rohelise pealinna konkursi finalistidest. Linn on seadnud eesmärgiks viia läbi rohepööre kõigis valdkondades, et luua parema keskkonna ja linnaruumiga roheline linn. 

EGC_logo_Tallinn_Finalist_2023

      

Uudise rubriigid: