21.03.2017

Linnasaunade sünnipäevakuu lõpetab ülelinnaline tervisepäev

Linnasaunad tähistavad märtsikuu laupäevadel järgemööda sünnipäevakuud, mille lõpetab suur ülelinnaline saunateemaline tervisepäev laupäeval, 1. aprillil Salme Kultuurikeskuses.

Tasuta teemapäeva külastajad saavad ka mobiilset saunateenust proovida – leilimõnu pakub kolm ratastel sauna. Seega tasub saunatarbed ühes võtta. Lisaks erilisele saunaskäigule on tervisepäeval võimalik tervisenäitajaid mõõta, spetsialistide nõuandeid kuulata, mitmesuguseid saunatarvikuid soetada, meeleolukat kontserti nautida ning ka viktoriinis ja loteriis osaleda. Mitmesugust eakohast põnevat ajaveetmist pakutakse ka lastele.

Sel laupäeval, 25. märtsil peetakse linnasaunade sünnipäeva Raua saunas (Raua tn 23). Saunapäeva programm tuleb väga mitmekesine. Kohale tasub tulla juba kell 11, et kuulda ansambli Vanaisad mehist laulu. Järgneb hinnatud lektori loeng saunakultuurist ja kohe seejärel saab kõik saunarituaalid praktikas läbi teha. Terve päeva jooksul pakutakse saunalistele võimalust ka oma tervisenäitajaid mõõta.

„Tänavu märtsis tähistame linnasaunade sünnipäevakuud seetõttu, et esimese uue linnasauna avamisest möödub just nüüd kümme aastat,“ ütles abilinnapea Eha Võrk. „Viis aastat tagasi võttis aga linnavolikogu vastu munitsipaalsaunade programmi, mille raames on nüüdseks rajatud veel kolm moodsat linnasauna. Eesmärgiks on jõuda samm sammult selleni, et hüva leili ja korralike pesemisvõimalustega avalik saun oleks lõpuks igas linnaosas.“

Võrgu sõnul kinnitab suur külastatavus, et avalikesse saunadesse investeerimine on igati õigustatud ja vajalik tegevus. „Vannis ja duši all käimine üht korralikku leili ja vihtlemisega saunaskäiku ei asenda,“ rõhutas Võrk. „Moodsa ja puhta, muuhulgas ka laval päris vihaga vihelda võimaldava avaliku sauna soovi avaldasid „Tallinna positiivne programm 2014-2018“ koostamise käigus pea kõigi linnaosade elanikud.“

2007. aastal avati Põhja-Tallinnas sotsiaalmajutusüksusega samas hoones asuv avalik saun. Tuulemaa tn 6 sotsiaalmajutusüksuse keldris asuvas soodsa hinnaga saunas saavad ihu harida kõik linnaelanikud.

Raua tänava saun, kunagine kõrgelt hinnatud ja kuulus kümblusasutus, mis oli aastakümnete jooksul oma endise hiilguse minetanud, läbis põhjaliku rekonstrueerimise ning ärkas uuele elule - 1936. aastal rajatud esinduslik saunahoone on nüüd taas üks linna uhkemaid. Raua Saun on osutunud linnakodanike seas väga populaarseks - saunas käib üle 5000 inimese kuus.

Nõmmele kerkis avalik saun ja spordisaal endise koolimaja kõrvalhoone asemele, koolimaja peahoonest saab kevadeks aga linnaosavalitsust ja erinevaid organisatsioone koondav Nõmme Maja. Juhindudes linnaosa elanike soovist, sai nüüdseks kaks aastat tegutsenud uus avalik saun rajatud ka Lasnamäele ning Mustamäele aadressile Akadeemia tee 30 kerkib järgmise aasta lõpuks avaliku ja erasektori koostöös avaliku sauna ja ujulaga spordikompleks.