26.07.2018

Linnavalitsuse maja ees avati tasuta jalgrattaparkla

Tallinna linnavalitsuse hoone (Vabaduse väljak 7) ette rajati kümnekohaline tasuta elektrooniline jalgrattaparkla.

Linnavalitsuse hoone ette rajatud Eesti noorte leiutatud uudse tehnoloogilise lahendusega turvaline rattaparkla on kasutusel eilsest. Kasutaja saab jalgratta lukustada Tallinna ühiskaarti parkimisposti kohal skaneerides või Bikeep’i mobiilirakendust kasutades.

Rattaparkla võimaldab jalgratta lukustada suure terastoru abil nii raamist kui rattast, lisaks on parklates kaameravalve ja alarm. Seega on tegemist väga turvalise süsteemiga, mis võimaldab ühtlasi jalgratta veelgi mugavamalt hoiustada, sest oma lukku ei pea kaasas kandma. Avamiseks piisab vaid ühiskaardiga uuesti posti ülaosas viipamisest või mobiilirakenduses parkimise lõpetamisest.

Tallinn võttis selle süsteemi kasutusele esimese linnana, kuid nüüdseks on sellised Eestis toodetud rattaparklad levinud juba ka mitmetesse USA ja Euroopa suurlinnadesse. Tallinn oli esimene linn maailmas, kus nutikad rattaparklad avati ning ühtlasi esimene, kes võttis kasutusele ühiskaardi integratsiooni - varem kasutati parklaid vaid mobiiltelefoniga. Tallinna Ühiskaardiga integratsiooni näitel sidus ka San Francisco Bikeep’i süsteemi ära kohaliku analoogi – Clipper kaardiga.

Tallinnas on üle linna kokku elektroonilisi parkimiskohti 520 rattale. Lisaks Tallinnale on tänaseks Bikeep parklaid veel mitmetes Eesti linnades - Pärnu, Tartu, Narva, Türi, Kehra, Aegviidu, peatselt ka Rakveres. Süsteemi kogu arendus ja tootmine toimub Eestis.

Idee sai alguse suurest rattavarguste probleemist, mille lahendamiseks otsustasid TTÜ taustaga asutajad tuua turule nutika rattaparkimisseadme. Tegemist on täielikult Eesti asutajatel ja kapitalil põhineva ettevõttega, mis on tänaseks paigaldanud oma seadmeid muu hulgas ka Soome, Belgiasse, Šveitsi, Islandile ja USA-sse.

Tallinna linnavalitsus on maailmas esimene, kes oma hoone juurde nutika rattaparkla sai, kuid umbes kuu aja pärast paigaldatakse jalgrattaparkla Washington D.C. linnavalitsuse ja linnanõukogu hoone juurde.

 

Uudise rubriigid: